reklam alanı 728x90
18 Ekim 2019 Cuma
Anasayfa > Yazarlar > Necmiye Kaptan > Zaman ne getirir, ne götürür?
Necmiye Kaptan

Zaman ne getirir, ne götürür?

05.08.2019 16:09 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Necmiye Kaptan

Zaman nedir, geçen zaman boşuna mı geçer, ne öğretir insana? Kaçımız zamanı durdurup ne olduğuna baktık? Ne hissettik en son?


Zamanla insan hissizleşir mi? Ve bizi hissizleştiren zaman mıdır yoksa hislerimizin bizi terk etmeden fazlaca olan yoğunluğunun verdiği yorgunluk mu, tecrübelerimiz mi? En son neye kızdık, kime güldük, ne zaman ağladık, kimle oyun oynadık? En son ne zaman kaybettik ya da kazandık?


Tüm bunları zamanı durdurup hiç düşünmeyiz hayatın koşturmacasında. Ekmek kavgasıdır insanı ince şeyleri düşünmekten uzaklaştıran, zamanı durdurmasına izin vermeyen. Asıl dünyaya gelme amacımızı ve yolumuzun nereye gittiğini hiç sorgulamayız.  Zamanla bir kavgamız varmışçasına onu hep kovalar, yakalamak isteriz. Çünkü onun bizi yakalamasından ve omuzlarımızdan tutup silkelemesinden korkarız.


“Yol” da demişken, zaman kavramının da yol ile mutlaka bir ilişkisi var. Herkes gittiği yolun sonunda neyin beklediğini anca zamanla öğrenir. Beklenen de zamanla gelir. Şunu da unutmamak lazım; cehenneme giden yol iyi niyet taşlarıyla döşenmiştir. Bazen o yolun büyüsüne kapıldığınız için her şeye kızar ve bir daha her çiçekli yola güvenemezsiniz. Güvensizlik de hayal kırıklığının ürünüdür. Bazen de yolun cehenneme çıkacağını bildiğiniz halde o büyüden çıkamazsınız. Cehennemde de pişmeyi öğrenirsiniz. Yani zamanın bize getirdiği ateşi de sevgiye ve tecrübeye dönüştürüp yaşamaya devam ederiz. Bizi biz yapan tecrübeler de işte anca zamanla gelen şeylerdir.


Zaman tecrübe edinmek için vardır ve kimliğimiz tecrübelerimizle oluşur. Bir insandan nefret etmek de bir çiçeği sevmek de öğrendiklerimizden bizde kalandır. Zaman bize güvenmeyi ve güvenmemeyi öğretir. En önemli tecrübe güven meselesiyle alakalı olandır çünkü.


Akışa teslim olup, yolun sonunda bizi bekleyen ateşin de suyun da bize kazandıracağı tecrübeyi kabul ederek yola çıktığımızda hayat, dedikleri kadar kolaylaşır mı? Bilemeyiz. Bunun için zamana bırakmak, sabretmek ve deneyip görmek, belki de pişmek gerek. Gelecek zaferler de, yenilgiler de, hayal kırıklıkları da bizi güçlendiren şeylerdir. Onları özümseyerek bugünkü “Ben” olmanızdaki katkısı için en son ne zaman teşekkür ettiniz?      

 

ihh 468x60
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.