reklam alanı 728x90
29 Mayıs 2020 Cuma
Anasayfa > GÜNDEM > Yol kenarındaki çöpler kötü görüntüye sebep oluyor

Yol kenarındaki çöpler kötü görüntüye sebep oluyor

21.10.2019 11:27 12 14 16 18 yazdır
Koçarlı-Çakırbeyli arasındaki yol kenarına atılmış olan içki şişeleri ve çöpler yoldan geçen vatandaşları rahatsız ediyor.
Yol kenarındaki çöpler kötü görüntüye sebep oluyor

Koçarlı’dan Çakırbeyli’ye giden yol üzerinde yolun kenarına atılan çöpler, çevre ve görüntü kirliğine neden oluyor. Yol kenarındaki kötü manzarayı gören vatandaş oldukça şikayetçi.


Yol kenarına araç park etme eğitimi için gelen sürücü kursu eğitmen ve öğrencileri yol kenarındaki manzaranın rahatsız edici olduğundan şikayet ederek vatandaşın çevreye karşı daha duyarlı ve bilinçli olmalarını istedi. Yol kenarındaki içki şişelerinin hem tehlike oluşturduğunu hem de kötü görüntüye ve çevre kirliliğine sebep olduğunu belirten vatandaşlar çöplerin yerinin yol kenarı olmadığını hatırlatarak tepki gösterdi.


“BAŞKASININ ÇÖPÜNÜ DEĞİL KENDİ ÇÖPÜMÜZÜ BİLE TOPLAMIYORUZ”


Yol kenarında park etme eğitimi gördükleri sırada yol kenarındaki içki şişelerinin ve çöplerin kötü görüntüsüyle karşılaşan sürücü kursu öğrencileri, “Buraya gelip yol kenarında yiyip içiyorlar ve bütün çöplerini de buradaki yol kenarına gelişigüzel atıp gidiyorlar. Herkes istediği yerde içki içebilir ama en azından herkes işi bitince eğlendiği, yiyip içtiği ortamdan ayrılırken çöplerini toplamalı, kimse rasgele sağa sola şişesini fırlatıp gitmemeli. Bu davranış çok ayıp, kimse başkasının çöpünü, içki şişesini yol kenarında görmek zorunda değil. İşi bitince kendi çöplerini bir yerde toplayarak geri götürmek, en azından çöpü çöpe atmak çok da zor olmasa gerek. Başkalarının çöpünün değil kendi çöpümüzü, kendi dağıttığımızı da toplamayacaksak bir de oraya buraya atacaksak kendi memleketimize bile saygımız yok demektir” dedi.


EN GÜZEL MANZARALARI İNSAN ELİ MAHVEDİYOR


Çevreye çöpünü atan vatandaşların sorumsuzluğundan artık çok bıktıklarını söyleyen vatandaş, “Herkes çöpünü her bulduğunu yere atarsa, gittiği her yerde bırakırsa dünyamız yaşanmaz hale gelir. Zaten insanlar olarak sorumsuzluğumuz bu boyutta devam ederse ne içecek su bulabileceğiz, ne nefes alacak temiz oksijenimiz kalacak. Sadece burası değil bir çok yerde atılmış çöpler, şişeler görmek mümkün maalesef. Diğer insanlara ve çevremize de saygımız olmazsa kendimize de saygımız olmaz. Yetkililerin de sağa sola çöpünü bırakan kişiler için ciddi bir uyarıda bulunması gerekiyor bizce. Çevremize, doğaya karşı bilinç kazanmamız gerekiyor. En güzel manzaraları hep insan eli mahvediyor. Piknik için güzel bir yere gitsek, oranın etrafında mutlaka çöpler görüyoruz ve bunu yapanların adına ben utanıyorum” şeklinde konuştu.

 

ihh 468x60
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri