reklam alanı 728x90
12 Kasım 2019 Salı
Anasayfa > Yazarlar > Cemal Yıldırım > Yiğidi öldür ama hakkını yeme
Cemal Yıldırım

Yiğidi öldür ama hakkını yeme

19.08.2019 11:32 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Cemal Yıldırım


Koçarlı, doğasıyla, tarihiyle her ne kadar öne çıkamasa da tarımıyla adından sıkça söz ettiren bir ilçe.


Koçarlı’da yaşayanlar bilir. Hatta yaşamasa da gelip gidenler bile biliyor, hatta görüyor.


Koçarlı hizmete aç, büyümeye ve yatırıma hasret bir ilçe durumunda.


Sadece ve sadece kendisini tarım ile ön plana çıkartan, tarımın merkezin de bir ilçe olan Koçarlı’yı neden hiç eğitimiyle, doğal yaşam alanlarıyla, tarihiyle duymuyoruz?


Söylemeden geçmeyeyim, bir de Pidesiyle adını duyurdu ve duyurmaya devam ediyor. Ama yeter mi? Tabi ki de yetmez..  Çok çalışman lazım Koçarlı çok...

 

“HAYIRSEVERLER ‘HAYIR’ SEVER OLMUŞ”


Bir okul yöneticisi dedi ki, “Hayırseverler ‘Hayır’ sever olmuş” yapılacak şeyler var, okulun eksikleri var kimse hiçbir şey yapmıyor. Hayırseverler bile artık elini taşın altına koymuyor”


Evet, bu ifadeleri kullanan bir eğitimci.


Çok ta doğru söylüyor bence de. Eksikler gözle görülecek kadar çok.


Bir bir burada saymayacağım. Sadece yapılması gereken eksiklikler giderilmedikçe buradan yazacağım. Bu tek bir okul için değil ilçe geneli için geçerli aslında.


Orada hepinizin çocukları, yeğenleri, torunları okuyor. Onlar için yapılması gerekenleri çok görmeyin.  Eksik kalan her şey çocuklarınızın belki de bir şeylerden muaf kalacağının göstergesi ve belki de ilçedeki eğitim seviyesini bile etkileyecek düzeyde olabilir.

 

İçme suyu meselesi


Bence çok büyütüldü çok.


Koçarlı’ya bir hizmet geldi, içme suyu hizmeti.. Güzel bir hizmet, güzel bir yatırım.


Vatandaş bu durumdan memnun olayım derken bir anda kendisini tartışmanın arasında buldu.


Bir yanda Aydın Büyükşehir Belediyesi, bir yanda ise Koçarlı Belediyesi.


Bence çok büyütüldü dedim. Evet büyütülecek bir konu ama tartışarak değil yapılan hizmet için her iki tarafı da elini taşın altına koyanları da alkışlayarak, överek, tebrik ederek.


Kim yaptı bu barajı, kim getirdi bu içme suyunu? Kimlerin emeği geçtiyse sağolsun.


Bu zaten halk için, Koçarlı’da yaşayan vatandaşlar için yapılmadı mı? Herkes kendi egosunu tatmin etmek için mi hizmet yaptı veya yapıyor?


Bırakın Allah aşkına bunları, halk hizmet bekliyor. Kimden geldiğinin ne önemi var önemli olan hizmetse. Vatandaş zaten kimin yaptığını biliyor..


Şimdi bu kavga niye? Kim getirdi acaba bu içme suyunu?


Biraz geçmişe de gidelim


Yıl 2016 Eylül ayı


Dönemin Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu,  Koçarlı İçme suyu İsale Hattı ve Terfi Merkezi Proje Yapımı İşi’nin kamulaştırma işlemlerine başlanacağını açıkladı.


Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ) tarafından gerçekleştirilecek Koçarlı İçme suyu İsale Hattı ve Terfi Merkezi Projesi’nin kamulaştırma işlemlerinin yapılabilmesi maksadıyla DSİ Genel Müdürlüğü’nce düzenlenen gerekli kamu yararı kararı olurunun, Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu tarafından imzalandığı duyuruldu.


Bakan Eroğlu tarafından kamulaştırma yapılabilmesi için olur verilen Koçarlı İçme suyu İsale Hattı ve Terfi Merkezi’nin hizmete açılması ile 2050 yılına içme ve kullanma suyu ihtiyacı İkizdere Barajı ve Tabakhane Deresi’nden karşılanacağı kaydedildi.


Yani ilk içme suyu müjdesi Bakan Eroğlu tarafından verildi.


Tarih 23 Mart 2017 Perşembe


Dönemin Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu Koçarlı ilçesini ziyaret etti.


Bakan Eroğlu yaptığı konuşmada'Burada içme suyu yok' diye, 'Aydın ve civarı susuz kalmasın' diye İkizdere Barajı’nı inşa ettik. İsale hattının ihalesini de dün imzaladık. 13 bin 600 metre isale hattıyla İkizdere’nin arıtılmış memba suyunu vereceğiz.” demişti.


Yıl 2019 Ağustos ayı


Su nihayet verildi ama ortalıkta kıyamet koptu.


Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Efeler, İncirliova ve Koçarlı ilçe merkezleri dahil toplam 30 mahallenin 2050 yılına kadar içme suyu ihtiyacını karşılayacak olan İkizdere Barajı ve tesislerinin tüm maliyeti Aydın Büyükşehir Belediyesi ASKİ Genel Müdürlüğünce karşılanmaktadır dedi.


DSİ ile yapılan protokol için Çerçioğlu, maliyetlerin, tesislerin yapıldığı zamanki maliyetler üzerinden değil, tesislerden şehre su verildiği zamanki birim fiyatlara göre güncellendiğini, 30 eşit taksite göre DSİ’ye ödemelere başlandığını şu ana kadar DSİ’ye 37 milyon TL bedel ödendiğini, Protokole göre de daha 231 milyon 367 bin 416 TL daha ödeme yapılacağını, toplam DSİ’ye ödenecek bedelin 350 milyon TL civarında olacağını, tüm yapım maliyeti Aydın Büyükşehir Belediyesi ASKİ Genel Müdürlüğü tarafından karşılanmakta ve ödenmekte olduğunu, Yapım maliyetlerinin DSİ veya başka bir kurum tarafından karşılanması söz konusunun olmadığını söylemiş.


Yani bu durumda DSİ üstlenici konumda. Parasını ise Büyükşehir Belediyesi vermiş. Tabi yine vatandaşın cebinden çıkan para ile..


Koçarlı Belediye Başkanı Nedim Kaplan da konuya açıklık getirmişti ve demişti ki “Koçarlı içme suyuyla buluştu. 320 milyon lirası Büyükşehir belediyesi tarafından, geri kalan yaklaşık 8 milyon liralık yatırımı DSİ tarafından yapılmış ve seçim sonrası ASKİ’ye devredilmişti. 3 aylık bir gecikmeyle de olsa Koçarlı bayram öncesi içme suyuna kavuştu. Çeşmelerden artık damacana su kalitesinde su akacak. Başta bu projenin Koçarlı’da temelini atan bugünkü Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’na ve Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’na teşekkür ediyorum. Koçarlı artık 2050 yılına kadar yetecek damacana kalitesinde suyuna kavuştu. İnşallah tüm mahallelerimizdeki su sorunu hızlı bir şekilde çözülür ve artık mahalle sakinlerimiz susuzluktan ötürü bize dert yanmazlar. Tekrar Koçarlı’nın içme suyu Koçarlı halkına hayırlı olsun. Emeği geçen herkese teşekkür ederim” diyerek herkese hakkını veren bir açıklama yapmıştı.


Ne demişler “Yiğidi öldür ama hakkını yeme”


Sayın Kaplan’da o şekilde yapmış


İçme suyu projesi için, dönemin Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, dönemin Aydın Valisi Ömer Faruk Koçak, dönemin DSİ Genel Müdürü Murat Acu ile proje maliyetinin neredeyse tamamına yakınını 30 eşit taksite göre ödemeyi taahhüt eden Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, projenin oluşmasından bugüne kadar yakından ilgilenen Koçarlı Belediye Başkanı Nedim Kaplan ve Devlet Su İşleri yetkilileri bu suyun gelmesinde öncü olan kişiler.


Sizler teşekkürü hak ediyorsunuz. Bu suyu sen değil, siz değil, halk ile birlikte hepiniz getirdiniz. Vatandaşın da hakkını yemeyin. Tartışma değil birlik için de çalışma istiyor halk.

 

Amacım kimseyi kötülemek, kırmak, incitmek değil. Benim görevim bu. Bir yerde bir yanlış varsa eğer onu vatandaşın sesi olarak duyurmak.  Bir yerlerde iyi bir şeyler varsa da alkışlamak… herkes görevini yapsa keşke…

 

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ne demiş “Vatanını En Çok Seven, Görevini En İyi Yapandır”

 

ihh 468x60
Etiketler : Cemal Yıldırım
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.