reklam alanı 728x90
13 Ekim 2019 Pazar
Anasayfa > GÜNDEM > Yetkililer uyardı: Anız yakan geleceğini yakar!

Yetkililer uyardı: Anız yakan geleceğini yakar!

24.06.2019 11:55 12 14 16 18 yazdır
Hasat mevsiminin başlamasıyla beraber anız yakma vakaları artarken, Koçarlı İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık çiftçilere anız yakmanın suç olduğu hatırlatılarak, anızları yakmanın hem toprağa hem de canlılara büyük zarar verdiği vurgulandı.
Yetkililer uyardı: Anız yakan geleceğini yakar!

Hasat mevsiminin başlamasıyla beraber anız yakma vakaları da arttı. Kimi çiftçiler, tarlasını rahat sürmek adına anızlarını yakarken hem toprak hem hayvanlar hem de yerleşim birimleri anız yangınlarından olumsuz etkileniyor.


Koçarlı Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü yetkilileri, anız yakmanın suç olduğunu ve anız yakanlar hakkında cezai işlem yapıldığını hatırlattı.


“ANIZ YAKMAK SUÇTUR”


Anız yangınları nedeniyle şikayetler aldıklarını belirten yetkililer, anız yakmanın suç olduğunu ve araziye zarar verdiğini kaydetti. Yanan anızların hem çevreye hem hayvanlara hem de toprağa çok büyük zararlar verdiği ifade edilirken, yaşanan bu zararlardan ötürü anız yakmanın yasaklandığı söylendi.


Konu ile ilgili Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü anız yakılmaması ile ilgili uyarıları sosyal medya hesabından da “Anız yakan geleceğini yakar” notuyla paylaşırken, Koçarlılı çiftçileri anız yakmama konusunda daha duyarlı olmaya davet etti.


“TOPRAĞIN VERİMİ DÜŞÜYOR”


İlçe Müdürlüğü yetkilileri tarafından yapılan, anız yakmanın diğer bir zararının toprak yüzeyinde bulunan küçük canlıların öldürmesi olduğuna dikkat çekilen açıklamada, "Toprakta bulunup gözle görülmeyen canlıların faaliyetleri sonucunda organik madde parçalanır, ayrışır ve humus dediğimiz şekle dönüşür. Yapılan araştırmalarda; anız yakma ile küçük canlıların mikro organizmaların yüzde 70'inin zarar gördüğü bunun da verimi düşürdüğü ortaya konulmuştur. Anız yakımı ile ilk yılda kök çürüklüğü hastalığında azalma olduğu ancak ikinci yıl bu hastalığın daha da verimi arttığı görülmüştür" ifadelerine yer verildi.


TOPRAK EROZYONUNA NEDEN OLABİLİYOR


Anızların yakılmasının en önemli zararlarından birisinin de toprağın su ve rüzgâr erozyonuna da hassas bir duruma getirildiği belirtilen açıklama şöyle devam etti:


"Anız yağışların şiddetle toprağa düşmesini engeller; yüzey akış hızını azaltır, toprağa sızmayı sağlar. Böylece erozyonu önler. Anızların yakılmasıyla hayvan yemi olarak kullanılmasından başka, birçok yararı olan sap saman yok edilmektedir. Anız yangınları sırasında havanın kirlenmesi yanında, yükselen dumanlar zaman zaman karayollarında görüşü azaltmakta, bu durumda trafik kazalarıyla can ve mal kaybına neden olmaktadır. Anız yangınları komşu tarlalardaki hasat edilmemiş ürünlere, traktörlere, meyve bahçelerine, bunların etrafındaki çitlere, telefon direklerine, civardaki yerleşim yerlerine ve özellikle ormanlara, koruluk ve ağaçlık bölgelere telafisi mümkün olmayan zararlar vermektedir. Anız yakımı doğal dengeyi de bozmaktadır. Yangınlar sırasında arazide yaşayan pek çok kuş, tavşan, tilki, çakal, yılan gibi yaban hayvanı yuvalarını terk etmekte veya ölmektedir. Yukarıda sıralanan zararlardan dolayı anız yakılması yasaklanmıştır". 

ihh 468x60
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri