reklam alanı 728x90
29 Ocak 2020 Çarşamba
Anasayfa > Yazarlar > Necmiye Kaptan > Yere batsın düzeniniz!
Necmiye Kaptan

Yere batsın düzeniniz!

23.08.2019 15:56 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Necmiye Kaptan

Yere batsın düzeniniz!


Geçen hafta Kırıkkale’de Emine Bulut eski eşi tarafından 10 yaşındaki kızının gözü önünde katledildi. Cani adam eski eşini kızının gözü önünde boğazından bıçakladı.


Kadının kanlar içindeki “Ölmek istemiyorum” haykırışları, kızının “Anne lütfen ölme” feryatları kulağınızdan gitmesin!


Emine Bulut 4 yıl önce boşandığı eşiyle kızlarının velayeti hakkında tartışırken, cani adam eski eşinin hakareti karşısında “Sinirlenip, yanında gezdirdiği bıçakla” vurmuş.


Ülkenin 4 yanından belli aralıklarla bitmek bilmeyen erkek şiddeti kaynaklı kadın cinayetleri duymaya lanet olsun ki alıştık. Emine Bulut cinayetinin gündemde daha uzun süre ve yoğunluklu kalmasının, bu kadar tepki toplamasının nedeni kan donduran videoda, annenin ve kızın feryatları, Emine Bulut’un o kanlar içindeki hali. 10 yaşında annenizin gözlerinizin önünde o şekilde can verdiğini bir düşünün. Bir daha ne zaman annenizi hatırlamak, düşünmek isteseniz o haliyle hatırlayacaksınız, o çığlıklarınız, annenizin boynundan yerlere kadar akan kanlar, annenizin feryatlarını asla ama asla silemeyeceksiniz. Hiçbir psikolojik yardım da bir daha tezahür bile etmekte zorlandığınız o anı hafızanızdan silemeyecek hatta hafifletemeyecek.


Ama şunu unutmayın; sadece geçmiş Temmuz ayında 31 kadın erkekler tarafından öldürüldü. 2019’un ilk 6 ayında 214 kadın erkek şiddetine maruz kalarak öldürüldü. Öldürülen tüm kadınlar Emine Bulut gibi “Ölmek istemiyorum” diye haykırdı, yalvardı. Öldürülen tüm kadınların suratında aynı dehşet ifadesi vardı. Biz bir video aracılığıyla bunları görüp, canlandıramadığımız için hafızamızdan daha kolay sildik. Birkaç gün utanıp, sonra unuttuk.


Evet, bunu da unutursunuz. Çünkü bu toplum eğitilmediği, katile dönüşen erkek çocukları yetiştiren anneler eğitilmediği, kadınların öldürülmesine her zaman haklı bir bahane arama çabaları, kravat- takım elbise indirimlerinin son bulmadığı takdirde daha çok unuturuz.


Kocası, sevgilisi tarafından öldürülen bir kadının aldatmış olması, eski eşi, eski sevgilisi tarafından öldürülen bir kadının mutlaka kışkırttığı, hiç tanımadığı bir adam tarafından öldürülen, tecavüze uğrayan bir kadının giyimi, hangi saatte dışarda olduğu sizler için çok mu geçerli ve kör vicdanınızı rahatlatan detaylar?


Bir ülkede kadınlara, hayvanlara ve ağaçlara nasıl davranıldığına bakarak o ülkenin insan hakları konusunda gelişmişlik seviyesine ve medeni olup olamadığı kanısına rahatlıkla ülkeler arasında karşılaştırmalar yaparak ulaşabilirsiniz.


Kana doymayan erkek terörünüz ne zaman biter bilmem ama Emine Bulut’un ve kızının feryatları kulağınızdan hiç gitmesin!


 


ihh 468x60
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.