reklam alanı 728x90
05 Haziran 2020 Cuma
Anasayfa > GÜNDEM > Uzmanlar uyardı: Meme kanserinde erken tanı çok önemli

Uzmanlar uyardı: Meme kanserinde erken tanı çok önemli

04.11.2019 11:08 12 14 16 18 yazdır
Meme Kanseri Farkındalık Ayı’nı geride bırakırken, uzmanlar kadınlarda en sık görülen kanser türü olan meme kanserinden erken tanı ile kurtulmanın mümkün olduğunu söylüyor.
Uzmanlar uyardı: Meme kanserinde erken tanı çok önemli

Türkiye’de her yıl 20 bin kadının hayatını etkileyen meme kanserinden erken tanı konulduğu takdirde kurtulma oranının yüzde 95’lere ulaştığını belirten uzmanlar, kadınların periyodik aralıklarla kendilerini muayene ettirmesi gerektiğini belirtiyor.


Her sekiz kadından birinin meme kanseri riski taşıdığını ancak yapılan farkındalık ve tarama çalışmaları sayesinde meme kanserinden ölüm oranlarında ciddi bir azalma olduğunu belirten Ege Liva Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Halil Dinçer, erken tanının önemine değinirken, “Erken tanı konulduğu takdirde meme kanserinden kurtulma oranı neredeyse yüzde 95. Bu da bize meme kanserinde tarama programlarının, dolayısıyla erken tanının önemini gösteriyor. Meme kanseri nedeniyle yaşanan ölümleri azaltmak için, toplumu bilinçlendirmek, kanser riskleri, semptomları ve erken tanı için farkındalık ve davranış değişikliği oluşturmak hayati önem taşıyor. Aydın’da zaman zaman gezici sağlık ekipleri kırsal kesimlerde tarama yapıyor. Bunun yanında merkezlerde bu tarama sürekli yapılıyor. Kadınlarımızın rutin aralıklarla tarama yaptırmayı ihmal etmemesini öneriyoruz” dedi.


“ALKOL, SİGARA VE OBEZİTE EN ÖNEMLİ NEDENLER ARASINDA YER ALIYOR”


Pek çok hastalıkta olduğu gibi meme kanserinde de risk faktörlerinin başında alkol, sigara ve obezitenin geldiğini ifade eden Dr. Dinçer, “Meme kanserlerinin önemli bir kısmı çevresel etkiler nedeniyle görülüyor. Yapılan araştırmalara göre alkol alan kadınlarda meme kanseri gelişme riski, hiç alkol içmeyenlere oranla yirmi kat fazla olduğu belirtiliyor. Bunun yanında obez kadınlar daha çok risk altında" diyerek alkol ve sigaranın meme kanserinde de önemli bir neden olduğunu söyledi.ihh 468x60
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri