reklam alanı 728x90
12 Kasım 2019 Salı
Anasayfa > Yazarlar > Necmiye Kaptan > Sahi hayat müşterek mi?
Necmiye Kaptan

Sahi hayat müşterek mi?

13.05.2019 10:31 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Necmiye Kaptan

Toplumumuzun maalesef sürekli kanayan yarası olan kadın-erkek eşitsizliği konusunda o kadar doldum ki; bu konu hakkında yazmadan edemeyeceğimi fark ettim. Bir gün birilerinin kalbini çok fena kırmaktan korkuyorum.


Nedir olay? "Yuvayı dişi kuş yaparmış" Evin temizliğinden, aşından, çocuk bakımından alışverişinden, zartından zurtundan kadın sorumlu. Ama evin pisliğinden, eksiğinden, dağınıklığından da kadın sorumlu! Hatta kadın ve erkek eşit mesaili bir işte çalışırken bile eve gelince erkeğin "dinlenme" hakkını kullanırken kadının evdeki "sorumluluk"larıyla ilgilenmek zorunda kalması kimin sorumluluğu acaba?


Bir tek ev alanında değil maalesef, kadın-erkek eşitsizliği hayatın her alanında baş gösteriyor. Ama benim kanaatimce bununla baş etmeye ilk evlerden başlamalıyız. Çünkü bu sefer kendi çocuklarımızı da aynı bilinç(sizlik)le yetiştiriyoruz. Hepimiz biliriz; kız çocuğu daha küçüklükten annesine yardım adı altında sofra kurmaya, temizlik yapmaya alıştırılırken; oğlan çocuğu babasıyla maç izler, bir şey yapmaya kalksa bile "Dur sen yapamazsın" diyerek belki de gerçekten beceriksizleştirilir. Sonra da kendi yemeğinin, bulaşığının, çamaşırının bile üstesinden gelemez, gelse de işine gelmez bir birey oluşturulur. Yapsa da kimileri bundan utanır ve saklar. Daha da kötüsü kimi zaman evlilik kurumunu, potansiyel rahat yaşam olarak algılamaya başlar.


Geçenlerde evli bir kadın arkadaşımın benimle paylaştıklarından sonra durumun vahametini iyice anladım. Dediği şuydu: "Evlendiğimizden beri eşim bana hiç yardım etmezdi ama geçen gün yemeği o yaptı. Kimseye de söylememi istemedi" Hatta söylerse bir daha “yardım” etmezmiş!


 Yardım?!


Bir ortak yaşam alanında işbirliği halinde hayatını sürdürme anlayışını benimseyememiş ve tüm sorumluluğu karşı tarafa yüklemiş zihniyet zaten yapması gerekeni yapınca yanındakine yardım ettiğini düşünüyor! Bir de üstüne üstlük “yardım” olarak adlandırdığı bu olağan yaşam pratiğini gerçekleştirmekten utanıyor. Eşine evin işinde "yardım etmek" nasıl bir anlayış? Sanki o yemek birlikte yenmiyor, bulaşık ve çamaşırı evde yaşayan herkes çıkarmıyor, evi birlikte kirletmiyor, çocuk varsa da bakımından daha çok kadın sorumlu! Yapması gerekeni yapınca da tüm görevi üstlenen kadına sanki lütfetmiş gibi davranıyor.


       Bu algıyı yıkmak çok zor ama bu iş yine her türlü bireyi yetiştiren annelerimize düşüyor. Erkek veya kadın olsun, "Hayat müşterek" bilinciyle eğitilsin çocuklar. Çünkü, bir kadın eğitilirse, o da bir nesli eğitir. Bir toplumu yetiştiren tüm annelerimizin Anneler Günü'nü kutlarım!

ihh 468x60
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.