reklam alanı 728x90
29 Ocak 2020 Çarşamba
Anasayfa > Yazarlar > Necmiye Kaptan > Poşet meselesi
Necmiye Kaptan

Poşet meselesi

14.01.2019 10:54 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Necmiye Kaptan

Poşet meselesi


Malumunuz 2019'a girmemizle birlikte ülke gündemine bomba gibi bir "poşet" tartışması düştü.


1 Ocak 2019 itibari ile marketler poşetleri 25 kuruş karşılığında vermeye başladı. Bu uygulamanın başlamasının ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 6 Ocak tarihinde poşet kullanımının 4-5 günde yüzde 50 azaldığını paylaştı.


Bu uygulamadan önce Türkiye’de yılda ortalama 30-35 milyar poşet kullanılıyormuş. Bu poşetlerin maalesef bir miktarının akarsuyumuza ve toprağa karıştığı bir gerçek. Denizde 400, doğada 800 yılda kaybolduğu söylenen naylon poşetlerimizle dünyayı kirletme konusunda oldukça katkı sağlamışız yıllardır. Tabi sadece naylon poşetler kirletmiyor, gündemde yer kapladığı için konuyu dağıtmamaya çalışacağım.


Naylon poşetlerin ücrete tabii olmasıyla ülkenin birçok yerinden tepki manzaralarıyla karşılaştık. Fişteki alışveriş listesinde poşeti görünce “memnun kalmadığı için” iade eden mi dersiniz, para verdiği poşetin üstünde marketin reklamı olduğu için isyan eden mi, yoksa market önünde 10 kuruşa poşet satmaya çalışarak adeta yeni bir sektör oluşturmaya çalışan mı? Sosyal medyada da yaratıcı esprilerle tepkisini mizahi bir şekilde dile getirenler oldu. Evet gayet başarılıydı. Güldük, eğlendik.


Şimdiye kadar ücretsiz olan poşete getirilen ücretlendirme poşetin kullanımını azaltmaya yönelik bir politikadan ibaret. Çoğumuzun imrenerek baktığımız gelişmiş, refah düzeyi yüksek dünya ülkelerinde naylon poşet yıllardır ücretli, belirli şartlarda kullanılan hatta kimisinde de yasak olan bir şey. Gelişmiş ülkelerin çevre politikalarını takdir ederken, burada da uygulanmaya başlanınca bu kadar tepki vermek neden peki?


 2019’un gelmesiyle pasaport, ehliyet harçları ve Motorlu Taşıtlar Vergisi’ne yüzde 23,73 zam geldi. Bunun dışında şimdiye kadar elektriğe, suya, doğalgaza, akaryakıta ve vergilere yapılan gizli zamların ülkede 25 kuruşluk poşet kadar gündem olduğunu ben hatırlamıyorum.


Herhalde yukarıda saydığım zamları artık kanıksadık, şimdiye kadar bedava 4’er 5’er aldığımız poşetler için de aniden para istenince çarşı karıştı. “Umarım ülke olarak tepkiyi daha dişe dokunur konulara vereceğimiz günler de gelir” diyor ve sizi pazar çantalarıyla ve filelerle baş başa bırakıyorum.

 

 ihh 468x60
Etiketler : poşet meselesi
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.