reklam alanı 728x90
05 Haziran 2020 Cuma
Anasayfa > GÜNDEM > Pazarın tansiyonu düştü

Pazarın tansiyonu düştü

07.10.2019 13:21 12 14 16 18 yazdır
Yurt genelinde pazarda satılan sebze meyve fiyatları düşerken Koçarlı ilçe pazarındaki fiyatlarda da düşüş görülüyor.
Pazarın tansiyonu düştü


2018 yılının Eylül-Ekim aylarında pazarda sebze fiyatları 7-10 TL'ye kadar çıkmıştı. Hatta fiyatların çok yüksek olmasından dolayı tanzim çadırlarında da satılmaya başlanmıştı. Şimdi ise tam tersi bir durum yaşanıyor. Pazar tezgahlarındaki fiyatlar bazı tezgahlardaki ürünlerin erkenden bitmesine neden oluyor.


Pazar tezgahlarında fiyatlar geçen senenin aynı dönemine nazaran düşüş gösterirken fiyatlardaki düşmeden dolayı bazı pazar esnafları müşterinin de çokluğundan memnuniyetini dile getirirken, bazı pazar esnafları da müşteri ne kadar çok olsa da fiyatların çok düşük olmasından dolayı kendilerinin de çok kazanmadıklarını dert yandı.


VATANDAŞ FİYATTAN MEMNUN


Koçarlı pazar esnafı da fiyatların düşmesiyle son günlerde tezgahını çok daha erken topluyor. Ancak bu durumdan dolayı “Allah bereket versin” diyen de var, müşterinin çok olmasına rağmen yine de kazanamadığını söyleyen esnaflar da var.


Pazar alışverişini yapan vatandaş ise pazar arabasını geçen aylara göre daha rahat doldurduğunu söyleyerek fiyatlardan memnun olduğunu söylüyor.


Koçarlı ilçe pazarında satılan domatesin kilosu 2 buçuk TL, biberin kilosu 2 TL, patlıcanın kilosu 2 TL, salatalığın kilosu 2-2,5 TL olurken patates ve soğanın kilo fiyatı 1-1,5 TL arasında değişiyor. Kereviz 3 TL, fasulyenin kilosu 3-5 TL, barbunyanın fiyatı ise 5-8 TL arasında değişiyor. Pazar esnaflarından Kamil Sert, fiyatların düşmesinden dolayı müşterinin çok oluğunu ve fiyatlardan dolayı vatandaşların da memnun olduğunu söyledi. Bir aydır tezgahlarda olan karnabahar ve lahana fiyatlarının 7-10 TL arasında olduğu görüldü.


Pazar tezgahındaki kerevizin fiyatının düşük olduğunu belirten pazar esnafı Eyüp Küçük, “Kerevizi 3 TL’ye satıyoruz. Lahananın fiyatı da daha yeni tezgahlarda olduğu için 7 TL’den 10 TL’ye kadar çıkıyor” dedi.


“MAZOT PARASINI BİLE ÇIKARAMIYORUZ”


Pazardaki fiyat düşüşünü değerlendiren pazar esnafı, “Geçen senelerde fiyatların çok yüksek olmasından dolayı müşteriler tezgahlara yanaşmıyordu. Bazen yarım kilo alıp gidiyorlardı. O zamanlar tezgahtan ürünlerimizi olduğu gibi toplayıp gidiyorduk, kazancımız yoktu. Şimdi vatandaşın pazar çantası doluyor. Ama bizim kazancımız yine yok maalesef, müşteri çok ama ucuza sattığımız için kazanamıyoruz. 4,5 TL’ye getirdiğimiz ürünü 3 TL ye sattığımız oluyor, zarar ediyoruz. Pazara gelirken kullandığımız mazot parasını bile çıkaramıyoruz” diyerek müşterinin çokluğuna rağmen kazanç sağlanamadığını ifade etti.


FİYATLAR TEKRAR ARTABİLİR


Domatesin kilo fiyatının bazı tezgahlarda 1-2 TL’ye kadar düşmesini değerlendiren pazardaki üretici, geçen senelerdeki fiyat artışından sonra çok fazla çiftçinin domates ekmesinden dolayı oluşan arz fazlalığından kaynaklandığını savundu. “Geçen sene patlıcan ve biberin de fiyatları çok uçuktu, bu sene onların fiyatı da tekrar düşüş gösteriyor, vatandaş yoğun ilgi gösteriyor” dedi.


Patates ve soğanın fiyatının da çok düşük olduğunu söyleyen esnaf, patatesin 1,5 TL, soğanın da 1 TL’ye kadar düştüğünü aktararak önümüzdeki aylarda fiyatların ne olacağının tahmini yapmanın zor olduğundan bahsetti ve küçük bir ihtimalle tekrar fiyatlarda küçük de olsa artış gözlenebileceğini paylaştı.
 

 

ihh 468x60
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri