reklam alanı 728x90
28 Eylül 2020 Pazartesi
Anasayfa > Roportajlar > Okulların Güvenliği Masaya Yatırıldı
Okulların Güvenliği Masaya Yatırıldı

Okulların Güvenliği Masaya Yatırıldı

12.02.2018 15:45 12 14 16 18 yazdır
Okulların Güvenliği Masaya Yatırıldı


Koçarlı’da okullarda güvenli eğitim ortamının sağlanması ve uyuşturucu ile mücadele konularında gerekli koordinasyonu sağlamak amacıyla “Eğitim Öğretim Yılı” 2’inci dönem toplantısı yapıldı.


Koçarlı Kaymakamlığı ve Koçarlı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından organize edilerek Kaymakamlık Toplantı Salonunda yapılan "okul güvenliği" toplantısında, güvenli ulaşım, okul güvenlik kameraları, uyuşturucu ile alkol ve sigara gibi kötü alışkanlıklara karşı öğrencilerin korunmasına yönelik tedbirler görüşüldü.


Kaymakam Fırat Çelik başkanlığında gerçekleşen toplantıda, Okul güvenliği için her türlü kontrollerin devam ettiğini aktaran Kaymakam Çelik, muhtarlar ve okul aile birliği temsilcilerinin görüş ve önerilerinin önemli olduğuna dikkat çekti.


İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü ve Valilik Makamının emirlerince; 2017-2018 Eğitim – Öğretim Yılı kapsamında öncelikle okullar başta olmak üzere okullarda güvenliğin azami ölçüye çıkarılması, okul güvenlik kameralarının tamamlanması, Uyuşturucu ve uyarıcı maddelerle mücadele, çocuklarımızın okul servisleriyle güvenli bir şekilde taşınması konularının görüşüldüğü ve bir önceki toplantıda alınan kararların değerlendirilmesinin yapıldığı toplantıya Kaymakam Çelik’in yanı sıra, Belediye Başkan Vekili Süreyya Cıblak, Jandarma Komutanı Üsteğmen Yasin Tiryaki, Emniyet Amiri Hakan Narlıoğlu, Milli Eğitim Müdürü Ömer Dirik, Kamu Kurum ve Kuruluşları Müdürleri, Oda Başkanları, Sivil Toplum Örgütü Temsilcileri, Mahalle Muhtarları, Okul Müdürleri, Birleştirilmiş Sınıf Yetkilileri ve Okul Aile Birliği Başkanları katıldı.


GÜVENLİK GENİŞ BİR KAVRAM


Kaymakam Fırat Çelik, toplantıda yaptığı konuşmada güvenlik konusunun geniş bir kavram olduğuna değinerek, “Amacımız öğrencilerimizin sabah evinden çıkıp, akşam evine dönene kadar bizim sorumluluğumuzda olduğu için gerek okul içerisinde, gerekse okul dışında meydana gelebilecek risk, her türlü tehlike durumlarında öğrencilerimizi, çocuklarımızı kollamak, risk faktörlerini dağıtmak, güvenilir bir ortamda eğitim öğretim faaliyetlerini sağlamaktır. Okul güvenliliği adı altında bazı başlıklar ortaya çıkıyor. Bunlardan biri trafik güvenliği. Özellikle çocuklarımız okuldan çıkarken bazen dalgınlık bazen de çocuk heyecanı gibi nedenlerle meydana gelebilecek kazalara karşı tedbir almak görevimizdir. Bizde hem emniyet, hem jandarma hem de milli eğitim olarak koordineli bir şekilde tedbir alındı” dedi.


UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE ÇOK ÖNEMLİ


Kaymakam Çelik,toplantıda uyuşturucu ile mücadele konusuna da değinerek, “Önemli konuların başında gelen bir konu ise uyuşturucu ile mücadele. Çok şükür bizim ilçemizde yok fakat biz yinede tedbir almak zorundayız. Çocuklarımızın bu zararlı maddelere karşı korunması, konu ile ilgili farkındalık oluşturulması, ailelerin bilinçlendirilmesi konusunda da burada hepimiz büyük iş düşüyor. Bu konuda ilçe olarak çok iyi boyutta olduğumuzu düşünüyoruz ama dediğim gibi çok iyi olmak tedbir almamak anlamına gelmez. Her zaman tedbir önemli ve gerekli bir durum. Kamu güvenliği hepimizin ortak sorunudur. İster sivil güvenlik, ister okul güvenliği olsun bu konuda her bireye ayrı ayrı görevler düşüyor. Vatandaşlık kavramından dolayı ödevlerimiz var devlete karşı. Bu çerçeveden baktığımızda sizden yüksek duyarlılık bekliyorum. Zaten kolluk kuvvetlerimiz her türlü ihbara karşı duyarlı ve her türlü ihbarı değerlendiriyoruz. Yanlış ihbar bile olsa biz bunları değerlendirmek durumundayız. Özellikle kırsalda bizim için muhtarlarımız, okul müdürlerimiz, imamlarımız, okul aile birliği başkanlarımız hepsi bizim gözümüz kulağımız, hepsine ayrı ayrı iş düşüyor.


AMAÇ TEMİZ TOPLUM


Her şeyin başında amacın temiz toplum olduğuna değinen Kaymakam Fırat Çelik, “Amaç temiz bir toplum, çocuklarımızın ve kendi geleceğimizi sağlam zeminlerde oluşturmak. Öğrencilerimizi nasıl yetiştirsek öyle bir geleceğe hazırlamış oluruz. O konuda da bizi de yüksek bir sorumluluk bekliyor. Dolayısıyla şu anki duyarlılığın devam edeceğine inanıyorum. Ayrıca cocuklarımız enerji dolu. Bu enerjileri doğru yerde ve doğru zamanda kullanmalarını sağlamak amacıyla spora yönlendirmek gerekiyor” şeklinde konuştu.


KOORDİNELİ OLARAK ÇALIŞIYORUZ


Koçarlı İlçe Milli Eğitim Müdürü Ömer Dirik, okullarda güvenlik konusunda her kesimle koordineli olarak çalıştıklarını ifade ederek, “Öğrenci ve öğretmenlere tehdit oluşturabilecek şahısların önlenmesi amacıyla ilçe merkezimizde bulunan 5 okulumuzda 6 özel güvenlik görevlisi görevlendirildi. Kolluk kuvvetlerince her okul için personel görevlendirildi ve müdürlüğümüzle işbirliği içerisinde çalışılmaktadır. İlçemizde bulunan birleştirilmiş sınıflı 4 okulumuz haricinde diğer okul ve kurumlarımızda kamera sistemi çalışır halde bulunmaktadır. Okul çevresinde oluşabilecek risklere karşı kolluk kuvvetlerimizle işbirliği içerisinde çalışıyoruz. Uyuşturucuyla mücadele konusunda öğrencilerimizi sportif ve kültürel faaliyetlere yönlendirme çalışmaları İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğü ve Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülmektedir” dedi.


ÖĞRENCİ VE ÖĞRETMENLERE SEMİNERLER VERİYORUZ


Koçarlı Jandarma Komutanı Üsteğmen Yasin Tiryaki ise yaptığı konuşmada, Devriyelerimizi planlıyoruz ve her okul için rütbeli personelimizi görevlendirdik diyerek, “Okullarımız ile kolluk kuvvetleri olarak sürekli irtibat halindeyiz. Bugüne kadar her hangi bir suç tespit edilmediği için okullarımız 3. Risk grubuna giriyor. Bu açıdan sevindirici. Rütbeli personelimiz okullarımızı ziyaret ederek gözlem raporları tanzim ediyorlar. Trafik denetimlerimizde de taşımalı okullarda şoförlere trafik denetimleri ile öğrenci ve öğretmenlere yönelik trafik seminerleri belirli aralıklarla devam etmekteyiz” dedi.


155 ve 156 İHBAR HATLARINI ARAYIN


Koçarlı Emniyet Amiri Hakan Narlıoğlu da, konuşmasında şunları söyledi, “Çalışmalarımızı her kurum ile koordineli olarak gerçekleştiriyoruz. Hem çocuklarımızın hem de gençlerimizin bu uyuşturucu belasına başta olmak üzere her konudaki çalışmalarımıza ağırlı vererek çalışıyoruz. Şu anda ilçemizde uyuşturucu ile ilgili çok şükür tedirgin edecek bir durum söz konusu değil. olmaz diye de bir şey yok. Burada da vatandaşlarımıza iş  düşüyor. 155 ve 156 ihbar hatlarını arayın veya direk yanımıza gelerek şüphelendiğiniz, aklınızdaki soru işaretini bizimle paylaşmanızda fayda var. Eğer bunları hep birlikte yapabilirsek çalışmalarımız daha çabuk başarıya ulaşır ve anlam taşır.”


Konuşmaların ardından toplantı soru cevap kısmı ile son buldu.


CEMAL YILDIRIM

 

ihh 468x60
Diğer Röportajlar
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.