reklam alanı 728x90
17 Şubat 2020 Pazartesi
Anasayfa > GÜNDEM > Okul Alışverişi Aileleri Zorluyor

Okul Alışverişi Aileleri Zorluyor

02.09.2019 11:14 12 14 16 18 yazdır
2019-2020 Eğitim Öğretim yılına girilmesine bir hafta kala okul çağında çocuğu olan aileleri zorluyor. Okul telaşına başlayan veliler ve öğrenciler heyecanla okulların açılacağı günü bekliyorlar.
Okul Alışverişi Aileleri Zorluyor

Alışverişlerde vatandaşların genel olarak kredi kartıyla yapıldığı söyleyen esnaflarda nakit sıkıntısından şikayetçiler.


Kurban Bayramı sonrası okulların açılışına bir hafta kalırken çarşı pazarda okul alışverişlerinin esnafı coşturması beklenirken, imkan kısıtlılığından dolayı esnaf ta dertli vatandaş da. 


Kurban Bayramı sonrası ve ardından okulların açılacak olması piyasaya bir hareketlilik getirmesi bekleniyordu, ancak satışlarda gözle görülür bir artış yaşanmadı diyen Koçarlı esnafı “Vatandaşlar genelde ilçe dışından alışveriş yapmayı tercih ediyor. O yüzden ilçe esnafı olarak bir yoğunluk söz konusu değil. Maalesef ki büyük zincir mağazaların ve alışveriş merkezlerinin hızlıca çoğalması yerel esnafı çok zor durumda bırakıyor. Gün geliyor siftah bile yapmadan dükkanı kapatıyoruz. Biz Koçarlı’da ne bayram yoğunluğu nede okul alışverişi yoğunluğu göremiyoruz” dediler.


Pazarda HAREKETLİLİK YOK


Pazartesi günleri kurulan ilçe pazarındaki pazarcı esnafının da durumu yine aynı şekilde. Pazarcı esnafları ise marketlerden dolayı satışların durgun olduğunu söylediler.


Vatandaş fiyatlardan şikayetçi olurken, esnaflar ise marketler nedeniyle satışların düşük olmasından dert yanıyor. Koçarlı’da pazara ilginin her geçen gün biraz daha azaldığını söyleyen pazartesi pazarı esnafı geçtiğimiz yıl bayram ve okul alışverişleri zamanında yaptıkları iş ile bu yıl ki işlerin arasında çok fark olduğunu ifade ettiler.


Vatandaşın alışveriş merkezi ve büyük marketlerden pazar ihtiyaçlarını giderdiğini söyleyen pazarcılar, “Pazarcılık her geçen gün ölüyor. Koçarlı’da çoğalan market ve açılan alışveriş merkezleri pazarı olumsuz etkiliyor. Pazarcı esnafının her geçen gün satışları daha da düşüyor. Bizim marketlerle veya alışveriş merkezleriyle rekabet etme şansımız yok. Pazarcı esnafı günlük kazanan, günlük geçinen esnaf grubudur” dediler.


Pazarcı esnafının, son günlerde sayısı artan marketlerden oldukça şikayetçi olduğu gözlenirken, konuyla ilgili şunları söylediler, “Pazarcılık yaparak geçimini sağlayan esnaflar, marketlerin çoğalmasıyla işlerin azaldığından yakınıyor. Son zamanlarda ilçemizde çoğalan büyük marketler işlerimizi etkiledi. Günden güne işlerimiz geriliyor. Birbiri ardına açılan marketler, işlerimizin düşmesine neden oldu. Marketler sadece ürün olarak değil fiyat olarak da bizimle rekabet ediyor. Vatandaş da bu yüzden de marketlerden alışveriş yapıyor.” dediler.


ÇOCUK GİYİM ÇOĞUNLUKTA


Okul alışverişlerinde çocuk giyim, ayakkabı ve kırtasiye ürünlerinin alışverişlerde ilk sıralarda yer aldığını kaydeden esnaf, alışveriş yapmak isteyen müşteri sayısında normal zamana oranla bir artış yaşanmadığını işaret ederek, bu yüzden perakendecilerin bu yıl fiyatlamada daha hassas davrandığını ifade ettiler.


Okul formaları, çanta ve kırtasiye ürünleri için Koçarlı halkının ilçe dışından büyük mağazalardan veya süpermarketlerin Koçarlı’da açtıkları şubelerinin haftalık kampanyalı ürünlerinden ihtiyaçlarını karşıladığını ifade eden esnaf Muhammet Demir “Biz süper marketlerin şubeleri ile baş edemeyiz, her hafta farklı ürünlerde haftalık kampanyalar düzenliyorlar ve vatandaşa cazip geldiği için yerel esnaftan alışveriş yapmıyorlar. Bizde küçük esnaf olarak bayram alışverişi ve okul alışverişi gibi fırsatlardan yararlanamıyoruz. Şimdi okul alışverişi zamanı. Bir bakıyoruz marketler, çantadan ayakkabıya, kırtasiye malzemelerinden beslenme çantası ve su mataralarına kadar her şeyi satışa çıkartıyorlar. Böyle olunca da yerel esnaf sıkıntı yaşıyor iş yapamaz duruma geliyor” dediler.


ÇANTAYA RAĞBET VAR


Koçarlı Pazarında çanta satıcısı Muhammet Demir, oku döneminde çanta satışlarının rağbet gördüğünü ifade ederek, “Her ne kadar büyük marketler kampanyalı olarak çanta satsa da vatandaş oralarda pazarlık yapamıyor. Ama bizimle pazarlık yapabiliyor. Biz vatandaşa zaten yardımcı oluyoruz. Fiyatlarımız uygun çantalarımız 25 TL ile 75 TL arasında değişiyor. Çeşitli modellerimizi müşterilerimize sunuyoruz” diye konuştu.


  
ihh 468x60
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri