reklam alanı 728x90
19 Mayıs 2019 Pazar
Anasayfa > GÜNDEM > Muhtar Adayı Yılmaz, “Kişilerle değil, hizmetlerle yarışıyorum”

Muhtar Adayı Yılmaz, “Kişilerle değil, hizmetlerle yarışıyorum”

04.03.2019 09:23 12 14 16 18 yazdır
Koçarlı Adnan Menderes Mahallesinin kadın Muhtar Adayı Esra Yılmaz, muhtar seçilirse mahallede çözmeyi planladığı sorunları aktardı ve mahallesi için gerekenden fazlasını yapacağının sözünü verdi.
Muhtar Adayı Yılmaz, “Kişilerle değil, hizmetlerle yarışıyorum”

Adnan Menderes Mahallesi Muhtar Adayı Esra Yılmaz konuşmasına ilk olarak kendisini tanıtarak başladı.


Yılmaz “Ankara doğumluyum. Aldığım Ev İdaresi ve Besin Teknolojisi mesleki eğitimi üzerine çalışma hayatına atıldım. Bu süreç içinde eşimle tanışarak evlenip, Koçarlı’ya yerleştim. Biri üniversite okuyan, diğeri üniversiteye hazırlanan 2 erkek çocuk annesiyim. 22 yıldır Adnan Menderes Mahallesi’nde ikamet ediyorum. Gelişime açık, aktif ve sosyal kişiliğimden dolayı birçok sosyal ve kültürel faaliyette yer aldım. Hala devam ettiğim ve bazı derslerini de verdiğim Halk Eğitim Merkezi’nin açmış olduğu birçok kursa katılmam ile çevremin de gelişmesiyle Koçarlı benim memleketim oldu” sözleriyle kendini tanıttı.


MAHALLE SEÇMENİNE TEMİNAT VERDİ


Mahalle seçmenine her konuda hizmet alacakları mesajını veren Yılmaz, “Çocukların oynadığı bahçelere parklara, sıkıntısını çektiğiniz ulaşıma, yollara, gençlerin gelişmesini değişmesini istediği çevreye, engelleri olanların sorunlarına, yaşlıların özlemini çektiği ilgiye, alakaya bir kadın eli değecek. Mahallelinin kapısı bir gün değil sürekli çalacak. Sıkıntıları, sorunları bugün değil hep dinleyen, çözümü için uğrasan biri olacak. Kadınlarımızın ev ekonomilerine katkı sağlamaları için el becerileri değerlendirilecek, kendilerine güvenleri artacak. Okuma yazma bilmeyen mahallelim kalmayacak. Eğitim her zaman birinci sırada olacak. Tüketen değil üreten, ürettiğini en iyi şekilde değerlendirenlerdenim. Çözüm üreteceğim, hizmet üreteceğim. ‘Sen, ben, biz, siz’ demeden hizmet vereceğim” dedi.

“MUHTAR KENDİ GÖREV ÜRETMELİ”


Muhtarlığın sadece görevden ibaret olmadığını ve görevin üstüne ekleyerek bir şeyler üretmek olduğunu söyleyen Yılmaz, “Ben yapacaklarımı sayıp dökmek istemiyorum. Çünkü söylemekle değil yapmakla olur. Ben yapınca görsün herkes neler yapacağımı. Zaten benim muhtarlığı çok iyi yapacağımı herkes biliyor. Ben kişilerle değil hizmetlerle yarışırım. Benim bugüne kadar mahallem için çok şey yapmışlığım var ama adım yok.  Şimdi o yetkiyi ben alayım ki, sorduklarında ‘Ben bu mahallenin muhtarıyım, onların temsilcisiyim’ diyebilmeliyim. Muhtarlık denince sadece görevlerle sınırlı olduğu düşünülüyor. Oysa ki, muhtarların görevleri zaten bütün muhtarların yapması gerekenler. Aslında muhtar kendi görev üretmeli. Kendinden bir şeyler katmalısın ki bunlar da mahalleye ve muhtara bir artı oluştursun” diye konuştu.


“MAHALLELER GÜZELLEŞİRSE KOÇARLI GÜZELLEŞİR”


Tüm mahallelerin güzelleştiği takdirde Koçarlı’nın da güzelleşeceğini vurgulayan Yılmaz, “Her mahallede sorunlar oluyor, Koçarlı genelinde de sorunlar var zaten. Ben projeler hazırlarken, sadece mahalle bazında değil, Koçarlı genelini de düşünerek hazırlıyorum. Koçarlı’da bir şeyler olması gerektiğini düşünüyorum. Mahallelerimiz güzelleşirse, Koçarlı güzelleşir. Muhtarlık devletin, belediyenin mahalleler üzerindeki elidir. Bu eli nasıl güzel kullanırsanız ve bu elle birlikte devletin ve belediyenin işini ne kadar kolaylaştırırsanız hizmet de mahalleye o kadar kolaylıkla gelir. Ben bu eli çok güzel kullanabilecek biriyim, ürettiğimi çok güzel kullanırım, amaçlarım ideallerim bellidir” ifadelerini kullandı.


“ÇÖZÜMLERİMLE GELİYORUM”


Mahalledeki var olan ve olabilecek sorunları nasıl çözüme kavuşturacağı hakkında fikirleri olduğunu dile getiren Yılmaz, “Muhtarlara iletilen sorunlar çözülürken diğer tarafta çözülemeyen sorunlar kalabiliyor. Çünkü mağduriyetler konuşulmuyor. Mesela bir yerde birini mağdur eden bir olay karşı tarafın gereksinimi olabiliyor. Birisi komşusunun bahçesindeki hayvandan veya tarım aletlerinden rahatsız olabiliyor ama komşu da hayvanı nereye koyacağını bilmiyor olabilir. Bunları karşılıklı uzlaşma ve anlaşmayla çözebiliriz. Alternatif yöntemler geliştirip sunabilmeliyiz.


Ben İlhanlı’ya 3 gün tırmandım. Baktım gördüm ki çok zor, çok tepede. Oradaki insanlar nasıl gelip gidiyor diye düşündüm, ben 3 gün dayanamadım, onlar her gün nasıl dayansınlar? ‘Buraya neden minibüs çıkmıyor acaba?’ dedim. Araştırdım, sebebini buldum, şoförler istemiyormuş mesela. Ama şoförler için de bir çözüm üretirsek ne onlar mağdur olur ne vatandaş mağdur olur. Ve ben bunun çözümünü buldum, çözümlerimle geliyorum. Adnan Menderes Mahallesi Muhtarlığı Gençlik Kolları oluşturdum, ihtiyar heyeti oluşturdum. Gençlerin de bana fikir vermeleri, benimle çalışmaları gerekiyor. Parklarda ve bahçelerde gençlerle çalışmayı planlıyorum. Belirli sokaklarda, caddelerde kadınlarla birlikte çalışmayı planlıyorum. Her yere bir kadın eli, bir genç eli değdireceğim. Yaşlıların istekleri, mağduriyetleri doğrultusunda bir şeyler yapacağım” dedi.


“VAAT ETMİYORUM, SÖZ VERİYORUM”


Muhtar olmasa da mahalle için bir şeyler yapmayı sevdiğini, muhtar olunca da hizmetlerini bir yetkiyle yapacağını ifade eden Yılmaz, “Şimdi gezerken bile sürekli ziyaret edilecek evleri not alıyorum, hastası olan, yaşlısı olan evlere her zaman girilip çıkılacak. Muhtar olayım ya da olmayayım sürekli o evler ziyaret edilecek. Okuma yazma bilmeyenleri not alıyorum, okuma yazma kurslarına teşvik edilecekler. Okuma yazma kursları açılacak, ilk adımı attık bile. Ben bunları muhtar olmadan da hep yapıyorum aslında, sadece şimdi adım değişecek. Bir yerde mahallem için hesap sorarken muhtarlık yetkisiyle sorabileyim. Çünkü ben çok hesap soran birisiyim, her şeyi en ince ayrıntısına kadar araştırır, öğrenirim, halletmeden bırakmam. Ben söz verdiğim zaman mutlaka tutarım. Muhtarlık cesaret ister, üretmek ister, emek ister, hak ister, hakkaniyet ister, vicdan ister. Yapacağım hizmetleri sevgiyle, sabırla, şükürle ve şerefimle yapacağım. Vaat etmiyorum, söz veriyorum” şeklinde konuştu.


Diğer muhtar adaylarına da seslenen Yılmaz, “Her yarışta olduğu gibi bu yarışta da kazanan bir kişi olacak. Sonucu ne olursa olsun dürüstlüğü, saygıyı ve hoşgörüyü ilke alarak alnımın akıyla girdiğim bu yarıştan yine alnımın akıyla çıkacağıma olan inancım sonsuz. Saygılı ve adil bir seçim olmasını temenni ediyor, diğer adaylara başarılar diliyorum” diyerek sözlerini tamamladı.


Necmiye KAPTAN


 

 

ihh 468x60
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri