reklam alanı 728x90
24 Ağustos 2019 Cumartesi
Anasayfa > GÜNDEM > Koçarlı’nın İhtiyacı Olan İçme suyu Hazır

Koçarlı’nın İhtiyacı Olan İçme suyu Hazır

08.02.2019 16:56 12 14 16 18 yazdır
Koçarlı’nın İhtiyacı Olan İçme suyu Hazır
Koçarlı’nın İhtiyacı Olan İçme suyu Hazır

DSİ AYDIN’DA MENDERES’İN HAYALİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ


Koçarlı’nın İhtiyacı Olan İçme suyu Hazır


İnşa edilen İkizdere Barajı ile Koçarlı ve Aydın şehir merkezi de dahil olmak üzere 30 yerleşim yerinin 2050 yılına kadar olan içme, kullanma ve sanayi suyu ihtiyacını karşıladıklarını açıklayan DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın,’İkizdere Barajının suyunu inşa ettiğimiz Aydın ve Civar Yerleşimleri Ana İsale Hattı, Koçarlı İçmesuyu İsale Hattı, Terfi Merkezi ve İçmesuyu Arıtma Tesisi ile şehre ilettik” dedi.


CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN AÇILIŞ YAPACAK


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yarın gerçekleştireceği Aydın ziyaretinde tüm projelerin açılışlarını yapacağı ifade edildi. 


DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, yaptığı açıklamalarda “Nazilli, Kuyucak ve Buharkent ilçeleri ile çevre yerleşim yerlerinin içme suyu ihtiyacını ise hizmete aldığımız Karacasu Dandalaz Barajı ile karşılayacağız. Barajın suyunu bu yerleşim yerlerine götürmek için 95 km’lik isale hattı ve içmesuyu arıtma tesisi inşa ediyoruz” ifadelerini kullandı.


Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Aydın’a yaptığı yatırımlarla mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Aydın ilimizde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynuyor.


DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın yaptığı açıklamada, “DSİ tarafından tarım alanlarında gerçekleştirilen projeler doğrultusunda gelişen tarım sektörü diğer sektörlerin de itici sektörü olmuştur. Sulama projelerinin devreye girmesi ile sulanan arazilerde sulama öncesi ve sulamadan sonraki durum arasında ciddi gelir artışları meydana gelmiş, bu artış il genelinde ve civar illerde doğrudan veya dolaylı olarak birçok sektöre yansımıştır. Sulama Projeleri vatandaşların gelir düzeyi ve hayat standardını yükselterek, bölge ile diğer bölgeler arasındaki gelişmişlik farkını ortadan kaldırmak, kırsal alandaki verimliliği ve istihdam imkânlarını artırarak, sosyal istikrar, ekonomik büyüme gibi milli kalkınma hedeflerine katkı sağlamaktadır” dedi.


Aydın’a 11 Baraj ve 7 Gölet İnşa Ettik


Aydın’ın hasretle beklediği baraj ve göletleri bir bir hizmete aldıkları da belirten Genel Müdür Aydın,’Son 16 yılda tamamladığımız 11 baraj ve 7 gölet ile vatandaşlarımızın yüzünü güldürdük. Aydın’a kazandırdığımız barajlardan bir tanesi ülkemizin ve hatta Dünya’nın sayılı barajlarından biri olan Çine Adnan Menderes Barajıdır. 136 metre yüksekliğindeki ve 215.840 dekara arazinin sulanmasına hizmet edecek bu baraj aynı zamanda zirai arazileri taşkınlardan korumaktadır. Yıllık ortalama 210 milyon TL taşkın zararını önlemektedir. ‘dedi.


Rahmetli Adnan Menderesin Hayalini Gerçeğe Dönüştürdük


Adnan Menderes sık sık taşkınlara yol açan Çine Çayı’nı, “Bu Çine Çayı ne zalim bir çaydır. 6 asırdır bu çay bir türlü kontrol altına alınamaz. ‘’Sözlerini hatırlatan Genel Müdür Aydın, Rahmetli Adnan Menderes’in ‘’Ya Menderes Nehri! Sabah erken kalkmışsın, her şey hazırlanmış, pamuklar toplanacak, ortalık günlük güneşlik. Bir de bakarsın şu dağların ardından bir şeyler geliyor. Gökte önce bir bulut, sonra bir bora, bir dolu, arkadan bir fırtına. Şimşekler ışıl ışıl çakıyor, gökler inim inim inliyor. Çine sele dönüşmüş, çağlayanlar gibi akıyor. Menderes taşmış, bütün pamuk ovaları sular içinde, yeni mahsul su üstünde çırpınıyor. Bir ağacın altında büzülür, yumruklarını sıkar, kafanı habire vurur durursun. Gözlerinden yaşlar akar, yüzüne çarpan sert damlalarla kendine gelirsin. ‘Tevekkeltü al Allah’ dersin, başka güvenecek kimin var? Bu acıya, değme insan katlanamaz.” diye anlatır ve çayın kontrol altına alınması için bir baraj yapılması gerektiğini yazdığını belirtti.


 Aydın, ’İşte yıllardır hasretle beklenen bu muazzam barajı ülkemize ve Aydınımıza biz kazandırdık. 10.10.2010 tarihinde bu barajı hep beraber hizmete almıştık. Yapılan hesaplamalara göre baraj sayesinde yıllık 210 milyon liralık taşkın zararı önleniyor. Böylece baraj hizmete alındığı 2010 yılından beri 1 milyar 680 milyon liralık taşkın zararını önlemiş oldu.‘dedi.


Diğer taraftan su kaynaklarımızı en iyi şekilde değerlendirmeye devam ettiklerini ifade eden Aydın, ’Aydın’da kalkınmayı hızlandıracak, İl’de sulamayı ve ziraatı geliştirecek baraj ve gölet inşaatlarımız devam ediyor. Bu barajlardan bir tanesi 63 metre yüksekliğindeki Çine Ovasında ve Koçarlı Bağarasında toplam 215.840 dekar araziyi sulayacak Gökbel Barajıdır. Barajın inşaatı hızla devam etmekte olup, %88’i fiziki gerçekleşme seviyesine ulaşıldığını açıkladı..


Aydın’da Bütün Münbit Arazileri Sulayacağız…


Son 16 yılda Aydın ili ve ilçelerin de inşa edilen sulama projeleri ile 468.200 dekar zirai araziyi sulamaya açtıklarını açıklayan Genel Müdür Aydın,’ Böylece Aydın’da ziraatı bir adım daha ileri taşıdık ve çiftçilerimize yıllık 669 milyon TL ilave zirai gelir artışı sağladık. Sulamaya açtığımız bu alan çok önemli ama sulayacağımız daha fazla alan var. Şu anda inşaat çalışmaları devam eden sulama tesisleri ile 256.440 dekarmünbit araziyi daha sulamaya açacağız. Özellikle Koçarlı Bağarası Sulaması 1. Kısım ve2. Kısım ile 146.040 dekar arazi,Çine Sulaması ile 69.800 dekar arazi, Bozdoğan Ovası Sulaması 1. Kısım Sağ Sahil ile 49.080 dekar arazi sulanacaktır. ’dedi.


Taşkın Koruma Tesisleriyle Halkımızı ve Toprağımızı Koruduk…


Aydın, ‘Son 16 yılda inşa edilen91 adet taşkın koruma tesisi ile;Aydın şehir merkezi, 113 yerleşim yeri ve 97.319 dekar arazinin taşkınlardan korunduğunu ve7 adet taşkın koruma tesisinin de inşaatı devam ettiğini de açıkladı.


DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın; “Son olarak bu projelerin yapılmasında en büyük destekçimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’ye şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.


KOÇARLININ 2050 YILINA KADAR İÇME VE KULLANMA SUYU KARŞILANACAK


Koçarlı İçme suyu İsale Hattı ve Terfi Merkezi: 13.04.2017 tarihinde Devlet Su İşleri 21. Bölge Müdürlüğü tarafından yer teslimi yapılarak işe başlanan Koçarlı İçmesuyu İsale Hattı ve Terfi Merkezi: Koçarlı ilçesinin 2050 yılına kadar 9.344 kişinin ihtiyacı olan içme ve kullanma suyu İkizdere Barajı ve Tabakhane Deresinden karşılanacaktır. Bu kapsamda 13.591 metrelik isale hattı ile 1 adet terfi merkezi hattı yapılmıştır. Koçarlı İçmesuyu İsale Hattı ve Terfi Merkesi işi 2019 yılında hizmete alınmıştır. İçmesuyu tesislerinin 2019 yılı fiyatları ile toplam maliyeti 9.310.000 TL’dir.
ihh 468x60
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri