reklam alanı 728x90
06 Aralık 2019 Cuma
Anasayfa > GÜNDEM > Koçarlı’da Jeotermal ve Doğal Mineralli Su Arama sahası açılıyor

Koçarlı’da Jeotermal ve Doğal Mineralli Su Arama sahası açılıyor

29.07.2019 14:25 12 14 16 18 yazdır
Aydın il genelinde ihale edilecek 39 doğal mineralli su arama sahasının 2 tanesi, 64 jeotermal kaynak arama sahasından ise 1 tanesi Koçarlı’da açılacak.
Koçarlı’da Jeotermal ve Doğal Mineralli Su Arama sahası açılıyor

Aydın’ın çeşitli ilçelerindeki 7 jeotermal kaynak işletme, 64 jeotermal kaynak arama ve 39 doğal mineralli su ruhsat sahası, kapalı teklif ve artırma usulüyle ihale edileceği resmi gazetede yayınlandı.


Aydın Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı’nca (YİKOB) 23 Temmuz 2019 tarih ve 30840 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan ilana göre, Kuyucak, Söke, Germencik, Sultanhisar ve İncirliova ilçelerinde toplam 7 adet jeotermal kaynak işletme, 64 jeotermal kaynak arama ve 39 doğal mineralli su arama sahası ihale edilecek.


İhale konusu jeotermal işletme sahaların tahmini bedelleri yaklaşık 87 bin TL ile 85 milyon TL, geçici teminat bedelleri ise yaklaşık 8 bin TL ile 90 bin TL arasında değişiyor.


NEREDEYSE HER İLÇE DE VAR


Ayrıca Efeler, Nazilli, Sultanhisar, Köşk, Söke, Didim, Kuşadası, İncirliova, Yenipazar, Karacasu, Bozdoğan, Çine, Koçarlı ve Germencik ilçelerinde toplam 64 adet jeotermal arama ruhsatı ihale edilecek. 7 Jeotermal kaynak işletme ve 64 jeotermal kaynak arama ruhsatlı sahaların ihalelerinin ise 6-8 Ağustos tarihlerinde Aydın Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı Doğal Kaynaklar Ruhsat ve Kültür Varlıkları Müdürü’nün odasında yapılacağı duyuruldu.


2 MİNERALLİ SU, 1 JEOTERMAL ARAMA SAHASI KOÇARLI’DA AÇILACAK


Karacasu, Bozdoğan, Germencik, İncirliova, Efeler, Çine, Karpuzlu, Koçarlı, Söke, Nazilli ve Köşk ilçelerine 39 adet mineralli su ruhsatı ihale edilecek. Tahmini bedelleri 50 bin ile 69 bin 708 lira arasında değişen 39 doğal mineralli su ruhsat sahasının ihalesinin ise 5 Ağustos Pazartesi günü Aydın Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı Doğal Kaynaklar Ruhsat ve Kültür Varlıkları Müdürü’nün odasında yapılacağı duyuruldu.


Yapılacak 64 jeotermal kaynak arama sahasının birinin Koçarlı’ya yapılacağı öğrenilirken, 39 mineralli su ruhsat sahasının ikisinin de Koçarlı ‘nın Kızılcabölük ve Bağarcık Mahallelerinde açılacağı öğrenildi.


AYDIN VALİLİĞİ AÇIKLAMA YAPTI


Aydın Valiliği İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı basın açıklamasında gerçekleşecek olan ihaleler ile ilgili  Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amaçlı yapıldığı ifadelerine yer verildi.


Yapılan açıklamada, “İlimizin en büyük zenginliklerinden olan Jeotermal kaynaklar ve Doğal Mineralli Suların kullanımı ile ilgili 23 Temmuz 2019 Tarihli Resmi Gazete’de yayımlandığı hatırlatılırken, ihaleye açılan sahalar hakkında, bazı basın organlarında gerçek dışı haber ve yazılara yer verilmesi üzerine Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi için aşağıdaki açıklamanın yapılması uygun görülmüştür” denildi.


SAHALARIN ARAMA RUHSATLARINA AÇILMASI VALİLİK TARAFINDAN YAPILIYOR


Kanun ile jeotermal kaynak ve doğal mineralli sulara ilişkin hakların Maden İşleri Genel Müdürlüğü (MİGEM) ile Yerel İdarelerin birlikte çalışma prensibi getirildiği belirtilen açıklama şu ifadelere yer verildi, “13.06.2007 tarihinde 5686 sayılı Jeotermal Kaynaklar ve Doğal Mineralli Sular Kanunun yürürlüğe girmiştir. Kanun ile jeotermal kaynak ve doğal mineralli sulara ilişkin haklar Maden İşleri Genel Müdürlüğü (MİGEM) ile Yerel İdarelerin birlikte çalışma prensibi getirilmiştir. Bu nedenle (MİGEM) tarafından belirlenen sahaların arama ruhsatlarına açılması iş ve işlemleri Valiliğimizce yapılmaktadır. İlgili kanun hükmüne göre Ülke genelinde MİGEM tarafından belirlenen sahalar ihaleye çıkarılmakta ve arama ruhsatları verilmektedir. Süresi içerisinde herhangi bir işlem görmeyen sahalar ilgili kanunun 10. Maddesinin (c) bendinin “İhale; Herhangi bir sebeple hükümden düşmüş, terkedilmiş veya taksir edilmiş ruhsatlar, idarece ihale yoluyla aramalara ve işletmeye açılır. İhale ilanı Resmi Gazete’de yayımlanır. İhale süresi içinde müracaat olmaması halinde ruhsat alanları başka bir işleme gerek kalmaksızın idare tarafından MİGEM’e bildirilerek arama ve işletme müracaatlarına açık hale gelir”


JEOTERMAL POTANSİYELİ OLMAYAN SAHALAR TEKRAR İHALEYE ÇIKTI


Açıklamada ayrıca, “Jeotermal Kaynaklar ve Doğal Mineralli Sular Kanunu Uygulama Yönetmeliği Birinci Bölüm 17.  Maddesinin 1. Fıkrası “Herhangi bir sebeple hükümden düşmüş, terkedilmiş veya taksir edilmiş, arama ve işletme ruhsatları, idare tarafından en geç altı ay içinde ihale yoluyla arama ve işletmeye açılır.” Hükmü gereği zorunlu olarak İdare tarafından ihale yoluyla arama ruhsatı için ilan edilmektedir.  Resmi Gazete’de yayımlanan sahalar daha önce ruhsatlandırılan ancak jeotermal potansiyeli olmadığından terkedilen sahalar olup bu nedenle tekrar ihale edilmektedir. İlan edilen sahalarda tarımsal amaçlı kullanım (seracılık ) yada sağlık turizmi potansiyelinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır” denildi.

ihh 468x60
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri