reklam alanı 728x90
13 Ekim 2019 Pazar
Anasayfa > GÜNDEM > Kavurucu sıcaktan şapkaya olan rağbeti arttırdı

Kavurucu sıcaktan şapkaya olan rağbeti arttırdı

08.07.2019 12:55 12 14 16 18 yazdır
Sıcak yaz günlerinde güneşin yakıcı etkisinden korunmak için kullanılan şapkaların satışları arttı.
Kavurucu sıcaktan şapkaya olan rağbeti arttırdı

Sıcak yaz günlerinde şapkaya olan ilgi artarken, bu durum Koçarlı pazarında şapka satan esnafın da satışlarını arttırdı.


Farklı renk ve biçimdeki şapkaları tezgahlarına dizerek, müşterilerine görsel bir şölen yaşatan esnaflardan Muhammet Demir (41)  her yaşa ve zevke uygun şapkaları güneşten korunmak isteyen Koçarlılılara satıyor. 


20 yıldır Koçarlı pazarında esnaflık yapan ve 15 yıldır da oyuncak tezgahında yazları şapka satışı yapan Demir, tezgahında satılan şapkaların fiyatlarının 10 ila 25 lira arasında değiştiğini söyledi.


“ŞAPKA SICAKTA İHTİYAÇ DEĞİL, ACİLİYET OLUYOR”


Tezgahında her mevsimin ihtiyacına göre satış gerçekleştirdiğini belirten Demir, “Yaz aylarında şapka, güneş gözlüğü satıyorum, kış aylarında atkı, bere, eldiven satıyorum. Yani soğuk havalarda insanları ısıtıyoruz, sıcak havalarda da güneşten korunmaları için çalışıyoruz. Yaz mevsiminde gölgelik olarak kullanılacak şapkaların satışlarını yapıyoruz. Yazın sıcaktan insanlar bunalıyor ve şapka bir ihtiyaçsa, sıcak olunca aciliyet haline geliyor” dedi.


“ÇİFTÇİLERİN ŞAPKA KULLANMASI ÇOK ÖNEMLİ”


Koçarlı’da çiftçilik yapanların sayısının fazla olmasından dolayı satın alan kitlenin özellikle çiftçi olduğuna vurgu yapan Demir, “Genelde tarlada, bahçede, ovada sıcağın altında çalışanlar daha fazla şapka takıyor hatta sürekli takmak zorunda oluyorlar. İnsanlara bu sıcaklarda dışarı şapka takmadan çıkmamalarını öneriyorum. Gölge etmek için takılan şapka göze de gölge yapıyor ve güneşten gözleri korumak çok önemli.  Yazın şapka alırken göze de gölge yapacak şapkalar tercih edilmeli” diye konuştu.


GÖZ SAĞLIĞI İÇİN DE ŞAPKA


Sıcaktan güneşten başı korumanın yanı sıra göz sağlığı için gözü de gölgede bırakacak şapkalar kullanmanın öneminden bahseden Demir, “Gözün köşesinde göz etleri oluyor ve güneşe maruz kalındığında büyüme yapıyor.  Uzmanlar bu konuda şapkasız dışarı çıkılmaması için uyarıyorlar. Bu gibi durumlarda şapka aciliyet meselesi haline geliyor, yani şapka takmak şart. Yaz sıcağında şapka takılmaması durumunda beyin kanaması, burun kanaması gibi tehlikeli birçok durumla da karşılaşılabilir. Güneşte şapka takılmadığı zaman insanları ruhen de etkileyebiliyor, aşırı güneş ışığı çok rahatsız edicidir. Nasıl ki gözleri güneşten korumak için gözlük takılıyor, şapkanın da gözü güneşten korumadaki rolünü unutmamak lazım” ifadelerini kullandı.


Uzmanlar, yaz aylarında hava alan, delikli veya bir kısmı file olan şapkaların tercih edilmesi tavsiyesinde bulunup, pamuk oranı yüksek, polyester içermeyen şapkaların da cilt dostu olduğunu vurguluyor. Saç dökülmesi problemi olanların da uygun şapka kullanmaları öneriliyor.  

ihh 468x60
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri