reklam alanı 728x90
13 Ekim 2019 Pazar
Anasayfa > GÜNDEM > Kahvehanelerde çaya ve kahveye zam geldi

Kahvehanelerde çaya ve kahveye zam geldi

13.06.2019 11:46 12 14 16 18 yazdır
Koçarlı’da çay ocakları ve kahvehanelerde içilen çay ve kahveye zam yapıldı.
Kahvehanelerde çaya ve kahveye zam geldi

Yeni belirlenen fiyatlara göre çay ocağı ve kahvehanelerde çay 1 lira dan, 1lira 25 kuruşa, Türk kahvesi ise 1 lira 50 kuruştan 2 liraya satılacağını belirtilirken diğer içeceklerinde aynı oranda zamlı fiyatlardan satışa sunulmaya başlandığı öğrenildi.


4 YILDIR ARTIŞ ZAM YAPILMADI


Koçarlı Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hüseyin Yaman, kahvehane de çay, kahve ve meşrubat fiyatlarına yaklaşık olarak 4 yıldan bu yana hiç zam yapılmadığını belirterek, “Biz kahvehane esnafının isteği doğrultusunda alınan bir kararı uygulamaya koyduk. Biz bu zamları herkesin isteğine göre yapmıyoruz. Esnaflarımızla toplantı yapıyoruz. Oturup konuşuyoruz, birlik içerisinde ortakça karar alıp vatandaşımızı da düşünerekten bir karar alıyoruz. Aydın merkezde çay fiyatları 1 lira 50 kuruş ama bizim burada o fiyat ağır gelir. Bayram öncesi fiyatlarda değişiklik olacaktı ama biz bayramdan sonraya bıraktık. Fiyat listeleri bugünden itibaren dağıtıldı ve yürürlüğe girdi” dedi.


Yeni zamlarla birlikte oluşan fiyatlar hakkında bilgi veren Yaman “Zamla birlikte kahvehanelerde çay 1 lira 25 kuruş, kahve ise 2 lira olarak belirlendi. Meşrubatlarda ise alım fiyatına ek fiyatlar dahil edildi” diye konuştu.


KAHVECİ ESNAFININ YÜZÜ GÜLDÜ


Kahvehane işletmecisi Sümer Coşkun, yapılan zamların kahvehaneci esnafının yüzünü güldürdüğünü ancak vatandaşların bu zammı çok hoş karşılamadığını ifade ederek,  “Çaya ve kahveye zam gelmesi esnaflar için güzel bir şey. Günümüz şartlarında çayın, şekerin, tüpün, elektriğin, suyun, dükkan kiralarının ve diğer gerekli masrafların zamlanmasından dolayı kahveciler olacak gereksinim duyuyorduk. Yaklaşık olarak 4 yıl gibi bir süre zam olmamıştı. Halkımız için bu iyi tepki değil. Halk tarafından bir tepki görebilir ama halkımızın da mazur görmesi lazım. Onlar da biliyor ki her şeyin fiyatının yükselmesinden dolayı gereksinim duyuldu. Özellikle kira fiyatları Koçarlı’da çok fazla. Esnaf Odamızda kahvehaneci arkadaşlarımızla gerçekleştirdiğimiz toplantıda bunu dile getirdik. Zam gelmesi biz esnafların yüzünü güldürdü” dedi.


VATANDAŞ ZAMMI ELEŞTİRDİ


Koçarlılı vatandaşlardan Şenol Yıldırım ise, yapılan zammın hiç yerinde olmadığını savunarak, “Dolar düştü çay fiyatları neden yükseldi. 1 lira 25 kuruş bir çay için pahalı. Çay da mı içmeyelim. Fiyatlar çok yüksek bırakın 1 lira 25 kuruş olmasını 1 lira bile bir çay için yüksek. 75 kuruş olması gerekiyor. Bu gidişle vatanda çay da içirmeyecekler.  Bir litre süt bile 1 lira 50 kuruş, 1 bardak çay 1 lira 25 kuruş olacak iş değil bundan sonra çay da içemeyeceğiz” diyerek tepkisini dile getirdi.


 Yeni belirlenen fiyatlara göre çay ocağı ve kahvehanelerde çay 1 lira dan, 1lira 25 kuruşa, Türk kahvesi ise 1 lira 50 kuruştan 2 liraya satılacağını belirtilirken diğer içeceklerinde aynı oranda zamlı fiyatlardan satışa sunulmaya başlandığı öğrenildi.

 

ihh 468x60
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri