reklam alanı 728x90
19 Mayıs 2019 Pazar
Anasayfa > GÜNDEM > İlçe Tarım Müdürlüğü muhtarları bilgilendirdi

İlçe Tarım Müdürlüğü muhtarları bilgilendirdi

25.02.2019 10:03 12 14 16 18 yazdır
Koçarlı Kaymakamlığı’nda, hayvancılıkta nakil işlemleri, aşılamalar ve cezalar hakkında bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantı, Koçarlı Tarım ve Orman İlçe Müdürü Edip Yağan’ın sunumuyla gerçekleştirildi.
İlçe Tarım Müdürlüğü muhtarları bilgilendirdi

Hayvan aşılama, küpeleme, nakil işlemleri ve güncelleme çalışmalarının öneminin anlatıldığı ve ÇMK Başkanlığı ile ilgili çalışmaların ve sorunların görüşüldüğü toplantıya Koçarlı Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü personeli, ÇMK(Çiftçi Malları Koruma) Başkanlığı Yönetim Kurulu Üyeleri,  muhtarlar ve çiftçiler katılım sağladı.


 “BAZI HASTALIKLARIN TEDAVİSİ YOK, AŞISI VAR”


Hayvanlarda görülen hastalıklar ve aşıları hakkında konuşan Edip Yağan, “Viral hastalıkların aşıları olur, ilaçla tedavileri yoktur, korumaları vardır. Bu yüzden hastalığın hiç bulunmaması için aşılama yapılır. Şap hastalığının da tedavisi yok, aşısı var. Düzenli aşı yapıldığı için 8-10 yıldır ilçede şap hastalığı görülmüyor. Aşısının yapılması zorunludur, yaptırılmazsa 11 bin 268 TL cezası var. Brusella hastalığı da mikrobik bir hastalıktır. Brusella hastalığına yakalanan hayvan 6. ayda yavru atar. Koyunun sütünü kaynatmadan peynir yapıldığında peynir 5 ay dinlenmezse hastalık insana geçer. İnsanda eklem ağrısı, ateş, kadınlarda düşük yapma, erkeklerde kısırlık görülür. Bunlara engel olmak için ne başta enjektabl aşısı yaptırılmalı. İlçe tarım müdürü görevlileri bu aşıları yapıyor. Sığırlarda çiçek hastalığı da sık görülen hastalıklardan. Yaptırılması zorunlu ve onun da cezası 11 bin 268 TL” dedi.


HAYVANSAL ÜRÜNLERİN SAĞLIĞI AÇISINDAN NAKİL ÖNEMLİ


 Toplantıda naklin hayvansal ürünlerin sağlıklı olmasını sağlamak adına önemli bir konu olduğuna da vurgu yapıldı. Yağan, “Nakil esnasında hayvanların nakil belgeleri ve pasaportlarının araçta bulunması gerekiyor. İller arası bir taşıma işlemi söz konusuysa pasaportun yanında ilçe tarım müdürlüğünden alınmış bir sağlık raporunun da bulundurulması gerekiyor” diye konuştu. 


“ÇMK TÜM ÇİFTÇİLERE DESTEK OLUYOR”


ÇMK(Çiftçi Malları Koruma) hakkında bilgi de verilen toplantıda Yağan, “ÇMK hayvancılık da yapan çiftçilerin kayıtlı olabildikleri bir kurum. ÇMK hiçbir şey yapmıyor gibi görünebilir ama olması gereken bir kurum. ÇMK’dan çıkmak isteyen olursa dilekçeyle başvuru yaparak çıkabiliyor. Zarar eden çiftçi de gidip başvurabilir ve zararının karşılanmasını talep edebilir. ÇMK’ya aidat ödeyip üye olunması gerekiyor, ama ÇMK üye olana da olmayana da destek veriyor” ifadelerini kullandı.


Sunum ve bilgilendirmenin ardından mahalle muhtarlarının talep ve istekleri alındı. Toplantı, dilek ve temenniler bölümünde çeşitli konuların görüşülmesinin ardından sona erdi.


ihh 468x60
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri