reklam alanı 728x90
18 Ekim 2019 Cuma
Anasayfa > Yazarlar > Necmiye Kaptan > Haklarımızın farkında mıyız?
Necmiye Kaptan

Haklarımızın farkında mıyız?

12.12.2018 10:00 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Necmiye Kaptan

 

Geçtiğimiz Haziran ayında Ege Üniversitesi’nde aldığım Gazetecilik eğitimimi tamamladım. Koçarlı Haber Gazetesi’nde ilk haftamı geride bıraktım. Bundan sonra belirli aralıklarla yazmaya değer gördüğüm konular hakkında köşe yazılarımı Koçarlılılarla paylaşacağım. Umarım tüm Koçarlı’ya hayırlı olur.

 

Geçtiğimiz hafta Dünya Kadın Hakları Günü'nü kutladık.


Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk 5 Aralık 1934 tarihinde Türk kadınlarına Seçme ve Seçilme Hakkı tanıdı. Hem de Avrupa'da birçok ülkede kadınların böyle bir hakkı yokken Türkiye'de kadınlar bu hakka sahip oldu.


Bu sayede de 5 Aralık tüm dünyada "Dünya Kadın Hakları Günü" olarak kutlanmaya başladı.


Peki Cumhuriyetin ilk yıllarında, hem de diğer Avrupa ülkelerinden önce Türk kadınına verilen bu kazanım ile gündeme gelen Kadın Hakları bugün ülkemizde tam anlamıyla biliniyor ve uygulanıyor mu? 


Bu anlamlı günün altı dolduruluyor mu?


Kadın Hakları Günü'nü kutlayınca aklımı bu soru kurcaladı. Kadınlarımız artık geçmiş yıllara göre her alanda daha aktif ve haklarının farkında. Ancak hala kendi haklarına tam olarak hakim olmayan kadınlarımız var.


İş hayatında, aile içindeki yaşantıda, toplumsal eşitlik konusunda kadınlar ekonomik düzey, güvenlik, fikir beyanı gibi her alanda rahatça var olabilmesi için haklarına sahip çıkmalı, farkında olmalı.


Eğer Anayasal Kadın Hakların daha fazla farkında olunursa ve bilinirliği artarsa toplumun kanayan yarası olan eşitsizliklere bağlı sözel, fiziksel ve toplumsal şiddetler de son bulur.


Umarım ülkemizde ve tüm dünyada altını daha sağlam doldurduğumuz nice "Kadın Hakları Günü" kutlanır!


ihh 468x60
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.