reklam alanı 728x90
13 Ekim 2019 Pazar
Anasayfa > GÜNDEM > Düğün sezonu açıldı, çeyrekle gram kapıştı

Düğün sezonu açıldı, çeyrekle gram kapıştı

24.06.2019 11:00 12 14 16 18 yazdır
Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte düğün sezonu açıldı. Evlenecek çiftlere düğün hediyesi olarak takı takmak isteyen yakınları sarraflarda soluğu aldı.
Düğün sezonu açıldı, çeyrekle gram kapıştı

Kuyumcu dükkanı işleten Koçarlılı sarraf Muhammet Şahin, gelenekler ve kültür gereği evlenen çifte altın takmak isteyen vatandaşı altın fiyatlarının nasıl etkilediğini ve düğün sezonunun satışlara etkisinin nasıl olduğunu anlattı.


Altın dünyanın her yerinde geçerli bir maden olduğunu ve her ülkede borsasının olduğunu söyleyen Şahin, “Bizim toplumumuzda her zaman bir altın kültürü vardır. Düğün sezonunun da gelmesiyle altın piyasasında bir canlılık ve hareketlilik başladı. Satışlarda artışlar görülmeye başlandı” dedi.


“ÇEYREK ALTIN TAKAMAYAN GRAM ALTIN TAKIYOR”


Evlenecek çiftlere hediye olarak altın takılmasının her zaman geçerli bir kültür olduğunu ve fiyatların düğünde altın takmak isteyenleri fazla etkilemediğini belirten Şahin, “Düğünlerde de vatandaş genellikle hediye olarak yarım altın, çeyrek altın, gram altın ve yarım gram altın götürmeyi tercih ediyor. Artan altın fiyatlarından dolayı insanlar yakınının düğününde, sünnetinde çeyrek altın takmakta zorlandığı için piyasaya gram altın ve yarım gram altın çıktı. Yaklaşık 2 senedir de gram ve yarım gram satışları yapılıyor.


Altın fiyatları ne kadar artsa da bizim altın kültürümüzden dolayı artan fiyatlar altın piyasasını çok etkilemiyor. Altın takmak bizim geleneğimiz. Ama son zamanlarda insanlar biraz daha ucuz ve gösterişsiz olana kaçmaya başladı. Çeyrek altın alamayacak olan vatandaş da bütçesine göre gram altın veya çeyrek altına yöneliyor. Yarım gram altın fiyatı 120 lira, gram altın 240 lira, çeyrek altın fiyatı da 420 lira civarında. Geri satışında kar edecek olan altınları tercih ediyorlar. Bunları satarken fiyatta çok az oynama oluyor” diye konuştu.


HEDİYELİK ALIRKEN DE YATIRIMI DÜŞÜNÜYORLAR


Düğün yapan yakınlarına yarım veya çeyrek altın takanların azaldığını söyleyen Şahin “Düğünlerde de çeyrek, yarım veya tam altın takanlar artık azaldı. Eskiden vatandaş ‘en azından bir çeyrek altın takar geçerim’ diye düşünüyordu. Şimdi ödünç alıp verme durumu varsa ya da çok yakınıysa çeyrek, yarım veya tam altın takıyorlar” şeklinde konuştu.


Evlenecek yakınlarına hediyelik altın almak isteyen vatandaşların da satarken değer kaybetmeyecek ürünler tercih ettiğini ve yatırıma yönelik alışveriş yaptığını aktaran Şahin, “Eskiden yonca altın dediğimiz altınlar çok tercih ediliyordu ama artık onlar da kalktı çünkü satarken fiyatı yarı yarıya oynuyordu. Şimdi altın alacaklar biraz daha yatırıma yönelik, işlenmemiş, 22 ayar olan altın almayı tercih ediyor. Hediye edeceklerse de taktıkları kişi satarken değeri düşmeyecek olan altınlara yöneliyorlar” diye konuştu.


“GELİNLER DE ARTIK AİLELERİNDEN YATIRIMLIK ALTIN İSTİYOR”


Gelinine hediyelik altın takmak isteyen ailelerin de işçiliği olmayan ve yatırım odaklı takı alışverişi yaptıklarını bildiren Şahin, “Oğlunu evlendirecek ailelerinin gelinlerine hediyelik yaptığı takı alışverişleri de yatırım odaklı oluyor. Beşi bir yerde altınlar artık gelinler tarafından çok tercih ediliyor. Satışları arttı, şehirlerdeki gelinlerin bile taktığını görüyorum. Eskiden şehirde gelinler altın takmazlardı, şimdi beşi bir yerde takıyorlar. Satışında da zarar etmediği için aileler gelinlerine beşi bir yerde almayı tercih ediyor. Takı seti gibi işlenmiş altın değerini satarken kaybettiği için zaten gelinler de artık işçilikli takılar değil, beşi bir yerde gibi yatırımlık takılar tercih ediyor. Setlerde anca hafif ve kibar setler tercih ediliyor, onun yerine de daha fazla bilezik alıyorlar” dedi.


Evlenecek olan çiftlerin artık eskisi kadar altın alışverişi konusunda birbirlerine yüklenmediğini de belirten Şahin, “Evlenecek olan çift anlaşıyor ve bu konuları o kadar sorun etmiyorlar. Eskiden anne babalar anlaşıyordu ve altın konusunda sıkı pazarlık yapılıyordu, anlaşmalı evliliklerde pazarlık diye bir şey yok. Şimdi gençler anlaşıyorsa bunları sorun etmiyorlar, anlaştıktan sonra iki bileziğin eksik olmasına kimse bakmıyor. Her şey sadece anlaşmalarına bakıyor” sözlerini ekledi.


“DAĞ KÖYLERİNDE GELENEK SÜRÜYOR”


Koçarlı’nın dağ köylerinde bazı altın adetlerinin ilçe merkezinden farklı olarak devam ettiğini paylaşan Şahin, “Buranın dağ köylerinde altın geleneği ova köylerinden ya da merkezden biraz daha fazla. Mesela iki metre zincirlerden satabiliyoruz. Takacakları gelinleri İzmir’den ve oğlu da İzmir’de yaşayan bir aileye sattım. Ama metrelik zincirler ilçe merkezinden ve yakın köylerden artık pek talep görmüyor. Çünkü dağ köylerimizde kız evi ve oğlan evinin sergi yapma geleneği sürüyor” ifadelerini kullandı.


VATANDAŞ BÜTÇESİNE GÖRE ALTIN TAKIYOR


Düğün yapan yakınlarına altın takmak isteyenlerin bütçesine göre seçeneklerin olduğunu ve gramlık altınların da çıkmasının iyi olduğunu savunan vatandaş, “Her yaz düğün yapan yakınlarımız mutlaka oluyor. Çocuğunu evlendirenler, nişanlayanlar, sünnet yapanlar oluyor mutlaka. Bizim adetlerimizde de böyle yerlere hediye olarak altın götürmek var. Düğün yapan kişiye yardım olsun diye altın götürme adetimiz var. Biz ne kadar altın yaparsak, bizim cemiyetlerimizde de bize karşılığını getiriyorlar. Her zaman her düğüne çeyrek veya yarım altın yapma şansımız olmuyor. Durumum elveriyorsa ve çok yakınımsa anca öyle yarım altın yapabiliyorum zaten. Onun dışında da çeyrek takamadığım durumlarda gram altın, yarım gram altın ya da para takabiliyorum. Sonuçta herkes kendi bütçesine göre yapmaya çalışıyor” dedi.  Necmiye KAPTAN

ihh 468x60
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri