reklam alanı 728x90
24 Şubat 2020 Pazartesi
Anasayfa > GÜNDEM > Dereden gelen sinekten ve kokudan isyan ettiler

Dereden gelen sinekten ve kokudan isyan ettiler

02.09.2019 10:50 12 14 16 18 yazdır
Büyükdere Mahallesinin içinden geçen derenin kirliliği vatandaşları tepkisine yol açarken, Mahalle Muhtarı Ali Uzunkaya, vatandaşların şikayetini anlatarak yetkililerin konulara duyarsız kalmamasını istedi.
Dereden gelen sinekten ve kokudan isyan ettiler

Büyükdere Mahallesi’nden geçen derenin bakımsızlığından kaynaklı oluşan sinek ve kokudan dolayı Büyükdereli vatandaşlar çok rahatsız olduğunu dile getirdi.


Derenin temizlik ve bakımının yapılmamasından şikayetçi olan vatandaşların isteklerini anlayan Muhtar Uzunkaya, derenin mahallelinin rahatını çok bozduğunu ve yetkililer gelip baksalar bile bir çözüm bulamadıklarını, derenin fotoğraflarını çekerek gittiklerini ve bir sonuca ulaşamadıklarını söyledi.


“SİNEKTEN, KOKUDAN BALKONA BİLE ÇIKILMIYOR”


Derenin bakımının uzun zamandır yapılmadığını belirten Uzunkaya, “Sinekten ve kokudan dereye yakın evlerde oturan sakinlerimiz çok daha rahatsız. Sinekten, kokudan balkona çıkılmıyor. Derede çöpler de görüyoruz maalesef. Burası önceden temizleniyordu. ASKİ’den bir vidanjör istiyorduk ve belli aralıklarla komple derenin yıkamasını yaptırıyorduk. Şimdi de yetkililer gelip bakıyorlar ama daha kesin bir çözüm bulunamadı. Bizim istediğimiz tek şey, evlerden gelen pis sular için beton atılarak derenin kıyısından düzgün bir şekilde o suyun akıp gitmesinin sağlanması. Burada olması gereken bu. Sinekten burada millet balkonlara çıkamıyor. Her akşam aynı sıkıntı yaşanıyor” dedi.


“İLK MUHTAR OLDUĞUMDA KENDİM TEMİZLETTİM”


Derede aynı zamanda yağmurdan dolayı bozulan setin de kötü görüntüye sebebiyet verdiğini paylaşan Uzunkaya, “Bu dere oldukça büyük bir dere, aktığı zaman çok kuvvetli akıyor. Kuvvetli yağmurlarda akan su derenin yukarısında bulunan seti yıkmış. Bu da derede kötü bir görüntüye sebebiyet veriyor. Normalde bu derenin tabanı beton ama temizlik olmadığı için yıkılan setten dolayı toprakmış gibi duruyor. Dereyi yapan müteahhit tek taraftan bir akıntısı yeri bıraksaydı iyi olurdu. Temizlik de yapılmayınca olan oluyor. Muhtarlıkta ikinci dönemim, ben burada ilk muhtar olduğumda 17-18 yevmiyeci tutarak kendim temizlettim. Ondan sonra da bir daha temizlik yapılmadı, derenin hali bu. Vatandaş aşırı derecede şikayetçi” ifadelerini kullandı. 


DERELERİN ÇÖZÜMÜ ALTYAPI


Asıl çözümün altyapı olduğunu ve en azından yetkili birinin temizliğini yapmasını beklediklerini söyleyen Uzunkaya, “Derelerin asıl çözümü altyapı, altyapı yapıldığında evlerden derelere akan sulara da çözüm bulunmuş olacak.  Derelerde hiçbir şekilde genel bakım yapılmıyor. Ne DSİ’den ne de diğer yetkililer tarafından bakılmıyor. Her zaman gelip ‘Bakılacak, temizlenecek’ diyorlar, ve hep sözde kalıyor. BİMER’e de yazdım, özel dilekçelerimi de verdim ama hep aynı, giden yok” diye konuştu.


ÇİFTÇİ DE ZARAR GÖRÜYOR


Ayrıca Büyükdere Mahallesi’nden geçen dereden akan çöp ve pisliğin tarım arazilerine, çiftçilere büyük zararı olduğunu ve zararın karşılanması gerektiğini savunan çiftçi Ruhi Avcı isimli vatandaş, “Dereden akan atıkların tarım arazilerine zararı oluyor. Dere tıkandığında çiftçinin pamukları çok büyük zarar gördü. Bu derelerin DSİ tarafından acilen açılması ve buradaki T8 kanalının yapımına devam edilip, bitirilmesi ve çiftçilerin gasp edilen yerlerinin zararının ödenmesini istiyoruz. Benim 15 dönüm yerim kayboldu. DSİ bunların parasını ödemedi. Bu sene açacaklarını söylüyorlar. DSİ’nin bir an önce bu kanal projesini bitirmesini, mağdur olan çiftçilerin paralarının ödenmesini istiyorum. Ben mağdurum. Büyükdere’de T8 kanalında benim tam 15 dönüm yerim kayboldu. DSİ’ye her zaman gidiyorum, mağduriyetimi gidereceklerini söylüyorlar ama bugüne kadar yapmadılar” şeklinde şikayetini dile getirdi.ihh 468x60
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri