reklam alanı 728x90
30 Ocak 2020 Perşembe
Anasayfa > Yazarlar > Cemal Yıldırım > “BENDEN HESAP SORUN”
Cemal Yıldırım

“BENDEN HESAP SORUN”

09.12.2019 07:37 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Cemal Yıldırım


Geçtiğimiz hafta yani “3 Aralık”, Dünya Engelliler Günüydü. 


Engelli vatandaşlarımız hemen her yerde tam karşımızda duruyorlar. Ancak bir şekilde görmüyoruz onları, belki de görmek istemiyoruz, gözlerimizi çeviriyoruz.


Unutmayalım ki hepimiz birer engelli adayıyız. Bunu hep unutuyoruz.  Daha kötüsü engelli vatandaşlarımızın sorunlarını görmezden geliyoruz. Geçmişte yapmadınız bari bugünden sonra göz ardı etmeyin engellilerin sorunlarını.


Engelliler, sadece bireyin engeli üzerinden tanımlanıyor ancak hayatın birçok alanında yaşadıkları zorluklar, aşmak zorunda oldukları engeller her daim göz ardı ediliyor.


3 Aralık Dünya Engelliler Günü, Birleşmiş Milletler’in 1992 yılında almış olduğu karar sonrası “Uluslararası Engelliler Günü” olarak ilan edildi, o gün itibariyle tüm dünyada engelli insanların sorunlarına dikkat çekmek ve onları daha iyi anlayabilmek amacı ile belirlenmiş bir gün oldu. Ama tek bir gün hatırlanmak istemiyorlar.


“Tek bir gün unutsunlar bizi razıyız ama diğer geri kalan günler hep hatırlasınlar” diyorlar. 


Haklı bir istek bu. Olması gereken bir şey..


Tüm Dünya da olduğu gibi 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Koçarlı’da da kutlandı.


Pastalar kesildi, hediyeler verildi engelli vatandaşlarımıza.


Yapılan etkinlikte Kaymakam Fırat Çelik,  engelli vatandaşlarla bir araya geldi. Her daim yanında olduklarını söyledi. Hatta “Benden Hesap Sorun” diyerek, “Bugün hesaplaşma günü olsun. Söz verdiklerimi ve sizin isteklerinizi bugüne kadar yerine getirmediysem benden hesap sorun”  diye de ekledi.


Koçarlı’da yaşayan engelli vatandaşların en Engellilere tahsis edilecek olan bir yer istiyoruz. Engelliler vakit geçirebilecekleri bir dernek binası” istiyoruz dedi.  Ve bu isteklerini ben neredeyse 4 yıldan beri duyuyorum. Her engelliler gününde bu istek yenileniyor ancak ne bir girişim oldu ne de kılını kımıldatan.


Kaymakamlıkta bu isteği görmezden geldi, Belediye de. Umarım bundan sonra görmezden gelinmez.


Bir de benim hatırlatmak istediğim bir konu var, yaklaşık 3 yıl önce kutlanan engelliler gününde Sayın Kaymakam Fırat Çelik kendisine gerçekleştirilen makam ziyaretinde, engelli vatandaşlarımıza gezi sözü vermişti. “Engellilerimiz motivasyona ihtiyacı var, bir gezi düzenleyelim ve engellilerimiz gönüllerince eğlensinler” demişti.


O Gezi de halen daha gerçekleşmedi. Engellilerimizin her zaman motivasyona ihtiyacı var. Geç olsun ama o motivasyon engellilerimize iyi gelecek.


Bir diğer husus ise engelli vatandaşlarımızın genel istekleri.


Lütfen bu isteklerini tüm vatandaşlar olarak dikkate alın.


“Araçların kaldırımlara park edilmesi, kaldırımlara engelliler için rampa yapılması, esnafın kaldırımlarda mallarını sergilemesinden dolayı kaldırımların işgal edilmesi, yollarda ki çukurlar gibi bu konulara önleyici tedbirler alınmaması engelli vatandaşların yaşamlarına bir engel daha oluyor.”


Unutmayın hepimiz birer engelli adayıyız..

 


KOÇARLI LİFE YAYINDA


Koçarlı’da uzun yıllardan bu yana yayın hayatını sürdüren Koçarlı Haber Gazetesi olarak, yeni bir çalışmanın da içerisine girmiştik. Her hafta merakla beklediğiniz ve okuduğunuz Koçarlı Haber Gazetenize ek olarak “Koçarlı Life” Dergisini sizlere sunmak için çalıştık ve uzun emekler sonrasında “KOÇARLI LİFE” bu hafta içerisinde elinizde olacak.


Bundan böyle artık Koçarlı’mızın da kendisine ait, yani siz Koçarlı halkına ait bir dergisi var.


Koçarlı’ya özgü içeriklerle dopdolu bir dergiyi Koçarlı’ya kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz.


Sizlerin de desteği ile Koçarlı’da yeni bir soluk oldu. 3 Aylık olarak yayınlanacak olan “Koçarlı Life” derginize destek olan ve olmayan herkese teşekkür ediyorum.


İlçemize yeni bir ivme kazandıracağından şüpheniz olmasın..


 

KOÇARLI’YA VEDA ETTİ


Koçarlı İlçe Tarım ve Orman Müdürü Edip Yağan, 7 yıl görev yaptığı Koçarlı’ya veda etti.


Edip Yağan, yanlış ta bilmiyorsam Koçarlı’da en uzun süre görev yapan ve hizmet eden müdür olarak anılıyor.


 İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Su Ürünleri Şube Müdürlüğüne atanan Koçarlı’nın başarılı müdürlerinden Edip Yağan’a yeni görevinde başarılar diliyorum.


Sağlıcakla ve hoşça kalın...
  

 

ihh 468x60
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.